Kategoriler
Genel

ALTIN FİYATI

FED kararı ardından altın fiyatları yükseldi. Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 1.007 lira orantısında prosedür görüyor.

Dün, ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 1,16 artışla 997,3 liradan tamamladı.
Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlayarak saat 10.20 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,6 üstünde 1.007 liradan prosedür görüyor.


Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.658 lira, Cumhuriyet altını da 6.775 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, dün yüzde 0,98 artışla 1.734 dolardan günü tamamlamasının ardından şu dakikalarda yüzde 0,6 yükselişle 1.744 dolardan prosedür görüyor.


ALTINA OLAN TALEP ARTTI

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün beklentiler tarafında siyaset faizini 75 baz puan artırmasının ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın ileriki toplantılarda daha yumUşak adımlar atılabileceği mesajının altına olan isteği artırdığını söyledi.
GÖZLER ENFLASYON VERİSİNE ÇEVRİLDİ

Yurt içersinde gözlerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yayımlayacağı Enflasyon Raporu ve TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamalarının yatırımcıların odağında yer aldığını kaydeden analistler, vatan dışında ise Almanya’da enflasyon ve ABD’de büyüme bilgilerinin takip edileceğini ifade etti.

Analistler, teknik yönden altının ons fiyatında 1.720 doların destek, 1.770 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) dün pazar beklentilerine paralel bir şekilde 75 baz puanlık faiz artırımına gitti.
Karar ardından açıklamalarda tespit edilen Fed Başkanı Jerome Powell’ın ileriki toplantılarda daha yumUşak adımlar atılabileceği mesajının ardından pazarlarda pozitif bir seyir izlendi.
Powell, ABD ekonomisinin şimdilik resesyonda olduğunu düşünmediğini belirterek, faiz artışlarının bir noktada yavaşlaması gerekliliğini yalnız bu hale ileriki bilgiler ışığında karar vereceklerini dile getirdi.

Fed’in faiz artırım kararının ardından dün akşam 16.90’ın altına gerileyen dolar/TL yeni güne 17.87 liradan başladı.
Dün Powell’ın enflasyonla mücadele taahhüdünü yinelemesine karşın açıklamalarının beklendiği kadar ‘şahin’ olmaması sebebiyle Euro/dolar tekrar 1.02’nin üstüne çıktı. Pariteye bağlı olarak Euro/TL’de akşam saatlerinde 18.30’u aştı.
Euro perşembe gününe ise 18.36 liradan başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir