Kategoriler
Genel

ALTIN FİYATLARI

Altın fiyatlarını düşüren 3 sebep sıralandı
Inveo Portföy Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı altın fiyatlarını düşüren 3 namacıylai sıraladı.

Altının ons fiyatı Rusya-Ukrayna sav’aşındaki ilerlemelere merkezli iki yönlü sert hareket ederken; dün Türkiye’nin arabuluculuğu ile Antalya’da yapılan Rusya-Ukrayna-Türkiye dışişleri bakanlarının yaptığı toplantıdan somut adım çıkmasıyla yükselişe geçti. Altının ons fiyatı dün en yüksek 2009 doları görürken; haftanın son prosedür gününe 1997 dolardan başladı. Ons altın gün ortamında en yüksek 1999 doları; en düşük ise 1981 dolar civarını gördü.

Uzmanlar Rusya-Ukrayna sav’aşının piyasaların bir numaralı gündem maddesi olmayı sürdüreceğini belirtirken; piyasalarda haber akışlarına yönelik hareketler görülmeye devam ediyor. Jeopolitik ris’klerin artması ve küresel enflasyonist baskı altın fiyatlarını desteklerken; ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımı altın fiyatları üstünde baskı oluşturuyor.

Altını düşüren 3 sebep
Altın fiyatlarını düşüren 3 namacıylai sıralayan Inveo Portföy Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı şu ifadeleri kullandı:

“2021 yılının ikinci %50 sinde 1800 dolar çevresinde yatay seyreden ons altın Rusya’nın Ukrayna’yı iş’gal etmesinden güç bularak beş haftada 2070 dolara kadar yükseldi. Bu periyotta sav’aş, sürat kazanan enflasyon ve eş vakitli düşen ABD tahvil faizleri altın adına bulunmaz nimetti. Son 3 prosedür gününde ise şartlar değişti ve ons tekrar 2000 dolar altına geriledi. Bu harekete;

1- Düşen petrol fiyatları ve bu amaçla enflasyon korkusunda yumuşama

2- Yeniden seçeneklerden biri durumunu alan Ukrayna-Rusya uzlaşma ihtimali

3- Bu iki gelişmenin etkisiyle bir haftada yüzde 1,73’den yüzde 1,98’e artan ABD 10 senelik tahvil faizleri namacıyla oldu.

Altın cep’hesinde ibrenin kalıcı olarak yukarıya dönebilmesi amacıyla tekrar enflasyon kor’kusunun güç kazanmasına gereksinim var. Bu hususta en belirleyici cep’he de gene enerji fiyatları olmaya devam edecektir. Fakat petrol zayıf ve Avrupa Rusya’ya uyguladığı yaptırımları enerji fiyatlarını da içerecek şekilde genişletmedikçe bu basit görünmüyor.

Hal bu tür olunca da eyvah Fed faiz artırımları başlıyor ana ilişkisi ile kısa vadede altında (dolar bazında) bir parça daha gerileme görmemiz muhtemel.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.