Kategoriler
Genel

ALTIN FİYATLARI

Altını olanlar ilgi! İslam Memiş son kez uyardı: Bunu sakın yapmayın
Altın fiyatlarındaki yükseliş beklentisi devam eder iken eksper isimlerden peş peşe uyarılar geliyor. Altın ve Para Piyasaları Eksperi İslam Memiş’ten altını olanlar amacıyla mühim bir uyarıda bulundu.

Ons altın fiyatları aşağı yukarıya 5 haftanın zirvesini görürken; gram altın fiyatları da haftaya yükselişle başladı. Hafta çapında yapılacak IMF toplantılarının altın fiyatları üstünde etkili olması bekleniyor. .
Altına olan talep son vakit daha da arttı. Gram altın dün 941 TL seviyelerine kadar yükseldi.


Konuyla alakalı konuşan İslam Memiş,Ons altın büyüme en’dişeleri, enflasyon küresel piyasalarda artmaya devam ediyor, Çin doğrultusunda yine tehlikeler artmaya devam etti. Ve merkez bankalarının faiz artırma süreci var. Güvenli liman gömleğini yine giyiyor. Yani uluslararası piyasalarda altın değer kazancını yine korumakta” dedi. İşte açıklamalarının devamı şöyle:
Kısa ve orta vadeli olarak ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Gram altını ve ons altını ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Altın fiyatlarındaki yükselişi konuşurken ons altındaki yükselişler ilgi çekici. 1.980 – 1.996 dolar bant aralığında geziniyor. 2.000 dolar düzeyinin üstünde çok da duramıyor zira Mayıs’ın ilk haftasında FED’in faiz kararı var. Muhtemelen yine bir baskı gelebilir burada.

İçeride gram altın – TL fiyatı 900 – 940 lira aralığında bir dengelenme çabasını sürdürüyor. 940 lira düzeyinin üstünde kalıcı olamıyor. 900 lira düzeyinin altı kalıcı olamıyor. İki kez 900 lira altını test etti ama kalıcı olamadı. Mayıs ve Haziran aylarında yine yukarıya doğru hamlelerin devam etme mümkünlülüğü güçlü. Her ne kadar ons altında kısa vadede bir geri çekilme yaşansa da gram altında bu geri çekilmelerin çok kalıcı olacağını göremeyiz. Genellikle yaz aylarında düğün sezonunda da gram altın – TL fiyatında 1.200 lira devamında 1.450 lira oranına kadar bir yükseliş öngördüğümü söyleyebilirim.
Kısa vadede 900 lira oranı ya da biraz daha altına sarkmalar 880 gibi sayılar altın borcu olan düğün yapacak olan ya da altına gereksinimi olan vatandaşlarımıza Nisan ayı amacıyla son bir fırsat verdiğini düşünüyorum.

Bu Nisan ayının sonuna kadar olan proses amacıyladeki hem gram altındaki hem ons altındaki geri çekilmeler bir alım fırsatı olarak değerlendirilmeli. Altın fiyatlarının sevdiği bölge var şu anda. Bir yandan enflasyon var bir yanda jeopolitik tehlikeler var. Dolayısıyla tam altın fiyatlarının sevdiği bir bölgedan geçiyoruz. Altın fiyatları da önümüzdeki aylarda üstüne koya koya yükseliş trendini devam ettirebilir diye ön görü ediyorum. Ben satış tarafında vatandaşlarımızın çok heyecanlı karar vermemesini düşünüyorum. Altın genellikle yükseldiği amacıyla satılmaz bir şey alındığı vakit satılır. Ev alırsınız araba alırsınız vesaire. Daha yüksek seviyelerimiz var. O yüzden satış amacıyla ben makul seviyeler olduğunu düşünmüyorum. 1.200 olur üstündeki sayılar olur o vakit satış amacıyla makul ama şu anda çok erken. Hatta şu anda bence alım devresi ve alabilmek amacıyla de biraz daha gayret göstermek gerekliliğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.