Kategoriler
Genel

altın kararı

Bakanlıktan kritik altın kararı! Duyuru yapıldı
Hazine ve Maliye Bakanlığı yönünden oluşturulan bildirime göre, vatan içi tasarrufların artırılması, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve finansman araçlarının çeşitlendirilmesi amacıyla mühim bir adım atılıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığınca, Borsa İstanbul (BIST) Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası (KMKTP) delegesi bankalara direk satış yöntemiyle altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştirilecek.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunulması, vatan içi tasarrufların artırılması, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve finansman araçlarının çeşitlendirilmesi amacıyla başta emeklilik ve yatırım fonları olmak üzere kurumsal yatırımcılara yönelik valör tarihi 25 Mayıs 2022 olan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı yapılacak.

Söz hususu senetlerin ihracı KMKTP delegesi bankalara direk satış yöntemiyle gerçekleştirilecek, yatırım ve emeklilik fonları gibi başka kurumsal yatırımcılar taleplerini bu bankalar üzerinden Bakanlığa iletebilecek. Talepler, KMKTP delegesi bankalarca 23 Mayıs 2022 saat 14.00’e kadar Bakanlığa faks ya da e-posta vasıtasıyla gönderilecek.

Merkez Bankasının dolar ve altın rezervleri gerilediMerkez Bankasının dolar ve altın rezervleri geriledi


Ekonomi

1 kilogram olan altınlar karşılığında ihraç edilecek
Altın tahvilleri ve altına dayalı kira sertifikaları, BIST yönünden tespit edilen niteliklere makul olan Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA) sertifikalı asgari 995/1000 saflıktaki (995/1000 saflık dahil) ve ağırlığı asgari 1 kilogram olan altınlar karşılığında ihraç edilecek.

İhraç kapsamında yatırımcı yönünden getirilecek altınların talep toplama tarihi itibarıyla halihazırda BIST nezdindeki fiziki altınlardan oluşması, ihraca husus edilecek altınların 1000/1000 saflık derecesine karşılık gelen toplam ağırlığının 995 gramın tam katı olması gerekecek. Bunun gerçekleşmediği hallerde yatırımcının talebi, Bakanlıkça makul görülmesi durumunda ve aradaki farkın Türk Lirası olarak tamamlanması koşuluyla kabul edilebilecek.

Aynı şekilde, ihraca husus edilecek altınların 995/1000 saflık derecesine karşılık gelen toplam ağırlığının 1 kilogramın tam katı olması koşulu aranacak. Toplam ağırlığın 1 kilogramın tam katından eksik olması durumunda oluşacak farkın giderilebilmesi amacıyla, bu farkın valör tarihi amacıyla geçerli olan 995/1000 saflıktaki altın fiyatı temel alınarak hesaplanacak olan Türk Lirası karşılığı, yatırımcı yönünden Bakanlığa ödenecek ve tespit edilen değere ulaşması sağlanacak.

Merkez Bankası duyuracak
Yatırımcılara valör tarihinde 1000/1000 saflıktaki 1 gram altın amacıyla 1 tahvil/kira sertifikası ihraç edilecek. Bu kapsamda 995/1000 saflıktaki her 1 kilogram altın karşılığında 995 tahvil/kira sertifikası ihracı yapılacak. İhraç edilecek senetler, BIST Borçlanma Araçları Piyasası’nda 995 nominal menkul değer ve katları şeklinde prosedür görebilecek, Merkezi Kayıt Kuruluşunda 995 ve katı şeklinde kayden saklanacak.

İtfa tarihinde yatırımcılara, hesaplarında tespit edilen 995 altın tahvili/altına dayalı kira sertifikası karşılığında, belirti edilen niteliklere makul olan LBMA sertifikalı 995/1000 saflıkta 1 kilogramlık külçe altınlar teslim edilecek. Senetleri almaya hak kazanan bankalara, satış tutarları bilgi kapasitesi 23 Mayıs 2022 Pazartesi günü Merkez Bankası Ödeme Sistemleri İhale Sistemi vasıtasıyla, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca iletilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir