Kategoriler
Genel

Altın otu

Adını sarı renginden alan altın otu, fazla bilinmeyen ancak faydalarıyla kendine hayran bırakan bir bitki. Bilimsel adı Helichrysum Arenarium olan altın otunun faydaları saymakla bitmiyor. Peki mide dostu olarak bilinen altın otu neye iyi gelir? Altın otu çayı nasıl yapılır? Altın otu nasıl kullanılır? Altın otu çayı zayıflatır mı? İşte altın otunun faydaları ve tüm detaylar…

Altın otu (çiçeği) nedir?
Altın otu ülkemizde yetişebilen bir bitki türüdür. Güneş çiçeği, Yahudi otu, altın asa, altın başak, ölmek çiçek olarak da bilinen altın otu, mide, bağırsak ve sindirim dostudur. Son yıllarda gittikçe popülerleşen altın otu içindeki P vitamini ve çok sayıda mineraller sayesinde günlük yaşantımıza ve sağlığımıza katkı sağlıyor.

Altın otunun faydaları
Sindirim sisteminden organ faaliyetlerine, kemik yapısından eklem rahatsızlıklarına kadar birçok alanda faydası olduğu bilinen altın otu, cilt rahatsızlıkları olan kişiler tarafından da kullanmaktadır. Mide öz suyu azalmasından dolayı hazım sorunu yaşayanlar için altın otu en basit ve hızlı sindirim yardımcılarından olarak değerlendirilir.

Özellikle yemeklerden sonra yaşanan mide şişkinlikleri için tavsiye edilen altın otu idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunlar nedeniyle vücutta biriken sıvıları idrar yoluyla dışarı atmakta zorlananlara da yardımcı olur. Hazmı kolaylaştıran bitki, idrar sökücü özelliği sayesinde böbreklerin çalışmasını da hızlandırarak yaşam kalitesine destek verir. Böbrek, pankreas ve safra kesesi rahatsızlığı yaşayanlar için de altın otunun faydaları saymakla bitmez.

Altın otu, romatizma ve eklem ağrılarından şikâyet edenlerin de rahatlamak için başvurduğu doğal çareler arasında yer alır. Cilt şikâyeti olanların da imdadına yetişen altın otu, antioksidan özelliği sayesinde temizlenmesine yardımcı olduğu ciltlerin sıkılaşmasına da destek verir. Altın bitki, ciltteki yaşlanmayı geciktirdiği gibi parlaklığın geri kazanılmasına da yardımcı olur.

Halk arasında basur olarak bilinen Hemoroid hastaları da altın otunun şifasından faydalanan kullanıcılar arasındadır. Beslenmesine özen gösterenlerin sindirim sistemi için kullandıkları bitki, zayıflamak isteyenler için de faydalıdır. Vücutta oluşan her türlü ödem ve iltihaplanmaya karşı olumlu yönde etkisi olan altın otu adet söktürücü özelliği ile kadınların regl dönemlerini de düzenler. Bitki, iltihaplara karşı etkili olabildiği gibi varis, egzama rahatsızlığı yaşayanlar için de faydalıdır.

Altın otu böbrek taşı, pankreas ve safra kesesi yetmezliği gibi hastalıklara yardımcı olduğuna inanılan bir bitki olmasının yanı sıra prostat rahatsızlığı yaşayanlar için rahatlatıcı özelliği ile bilinir. Ayrıca altın otunun safra söktürücü etkisi safra çamuru adı verilen rahatsızlıktan kurtulmada etkili oluyor. Altın otu türlerinin karaciğer koruyucu, safra arttırıcı etkileri ile ilgili yapılmış birçok bilimsel çalışma mevcut.

Altın otu çayı nasıl demlenir? Neye iyi gelir?
Altın otu en fazla çay olarak tüketilir. Altın otu çayı demleme tekniği: Gün içinde her istenildiğinde kolayca hazırlanan çay için 8-10 adet altın otu çiçeği yeterli olur. Saplarından ayrılan çiçekler kaynatılmış suyla dolu bir fincanın içine atılarak üzeri kapatılır. Demlenmeye bırakılan çay 10 dakika sonra içime hazırdır.

Uzmanlar, altın otu çayını demledikten sonra lezzeti konusunda sorun yaşayanlara da bal veya limon önermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir