Kategoriler
Genel

ALTIN REZERVİ

100 milyar dolarlık dev altın rezervi! Bakan Varank: Türkiye amacıyla elzem
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çanakkale bölgesinde tahminlere göre 80 ila 100 milyar dolarlık değere sahip altın madeni bulunduğunu belirterek, ‘Altın ve gümüş madenciliği Türkiye ekonomisi yönünden elzem. Bununla alakalı çok ciddi ithalatlar olduğunu düşündüğümüzde bizim bu değerleri katiyen toprak altında bırakmamamız gerekiyor.’ ifadelerini kullandı. Altın madenciliğinin stratejik bir alan olduğuna ilgi çeken Varank, ‘2000’de Türkiye’de cevherler olmasına karşın hiç altın üretimi yoktu. Türkiye’nin bütün altını vatan dışından ithal ediliyordu. 2000 yılından sonra madenlerimizin millileştirilmesi politikası kapsamında yıllik 42 ton altın üretimi gerçekleştiriyoruz.’ dedi.


Bakanlıktan oluşturulan bildirime göre Varank, Çanakkale-Lapseki’de üretim yapan TÜMAD Madencilik firmasına ait madeni ziyaret etti.

Varank’a Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu eşlik etti. Ziyarette, Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Çarmıklı, Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Çarmıklı ve TÜMAD Madencilik AŞ Genel Müdürü Hasan Yücel hazır bulundu.

İşletme ile alakalı yetkililerden bilgi alan Varank, altın odasına geçti. Burada altının kıvamını yüksek ısıya sağlam elbise ve eldivenleri takarak denetim eden Varank, potayı devirerek altın ve gümüş madenini döküm kalıbına aktardı.

Varank, daha sonra yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti:

“Burası Türkiye’de altın, gümüş üretimi yapan mühim madenlerden bir tanesi. TÜMAD Madencilik, Lapseki’de Türkiye’deki altın üretiminin yüzde 8’ini gerçekleştiriyor. Bu yıl hedef, 3,5 ton altın, 2,5 ton gümüş üretmek. 2000’de Türkiye’de cevherler olmasına karşın hiç altın üretimi yoktu. Türkiye’nin bütün altını vatan dışından ithal ediliyordu. 2000 yılından sonra madenlerimizin millileştirilmesi politikası kapsamında yıllik 42 ton altın üretimi gerçekleştiriyoruz.”


– “DÜNYADAKİ 800 İŞLETMEDEN BİRİ”
Altın madenciliğinin stratejik bir alan olduğuna ilgi çeken Varank, “Şu anda Çanakkale bölgesinde tahminlere göre 80 ila 100 milyar dolarlık değere sahip altın madeni yatıyor. Burada maden işletmeciliği yapan firma sayımız çok az. TÜMAD Madencilik, dünya standartlarında üretim yapması, etraf ve üretim süreçlerinde aldığı tedbirlerle numune işletmelerden bir tanesi. Dünyada bu tip üretim yapan 800 altın madeni var. Bunlardan bir tanesi Lapseki’de. Kanada’da madencilik yapan bir firma hangi standartlarda üretim yapıyorsa ondan belki daha iyi bir şekilde üretim yapan bir tesisimiz.” verisini verdi.

Varank, altın ve gümüş madenciliğinin Türkiye ekonomisi yönünden elzem olduğunu vurgulayarak, “Bununla alakalı çok c’iddi ithalatlar olduğunu düşündüğümüzde bizim bu değerleri katiyen toprak altında bırakmamamız gerekiyor. 800 şahıs çalışıyor. Maaşları da sordum. Ortalama maaşların 12-13 bin lirayı bulduğu bir işletmeden bahsediyoruz. Yüzde 80-90 Lapseki’de, Gelibolu’da yaşam sürdüren vatandaşlarımızın istihdam edildiği bir işletme.” ifadelerini kullandı.

“100 MİLYAR DOLARLIK ALTIN VE GÜMÜŞ ŞU ANDA TOPRAK ALTINDA YATIYOR”
Madenler konusu ile alakalı vakit vakit değişik tartışmalar olduğuna işaret eden Varank, şu değerlendirmede bulundu:

“Bunların çoğunluğunun siyasi saiklerle olduğunu bilmemiz gerekiyor. Çanakkale bölgesinde 80 ila 100 milyar dolarlık altın ve gümüş şu anda toprak altında yatıyor. Bunların gün yüzüne çıkarılması halinde Çanakkale ekonomisinin geleceği hali tahayyül etmemiz ve ona göre hareket etmemiz lazım. Dünya standartları ve almanız gereken tedbirler çok açık. Madencilik yaptıktan sonra sahaların rehabilitasyonuyla alakalı kurallar çok açık. Kurallara uyulduğu müddetçe madenciliği katiyen kötü bir program olarak görmememiz, kamuoyunu yanıltmamamız lazım. ABD, Kanada ve Avrupa’da bu işler yapılıyorsa bizde de bunların önünün açılması gerekiyor.”
Varank, altın madenciliğinde makine ekipmanları konusunun da mühim olduğunu, şirketin kullandığı ekipmanların çoğunun yerli olduğunu belirtti.

Bu alandaki sanayinin de geliştirilmesinin memnuniyet verici olduğunu altını çizen Varank, şunları kaydetti:

“Ben arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, bu tür bir katma sayısal değeri ülkemize kazandırdıkları amacıyla. Bu madenleri biz buradan çıkarmamış olsaydık Türkiye’de satılan altını ithal etmek zorunda kalacaktık. Biz ülkemizdeki 42 tonluk üretimi çoğaltmak istiyoruz. Firmalarımızın önünü açacak işlere de önayak olmaya devam edeceğiz.”
– YÜZDE 17’Sİ TÜMAD ÜRETİMİ
Balıkesir-İvrindi ve Çanakkale-Lapseki’de altın ve gümüş madeni tespit edilen TÜMAD Madencilik AŞ, bugüne kadar 18,2 ton altın ve 31,1 ton gümüş çıkardı. 2021’de Türkiye’de imal edilen 39 ton altının 6,8 tonu yani yüzde 17’si TÜMAD yönünden üretildi.

Yerel satın alma ve ulusal istihdam politikası yürüten TÜMAD, işletmelerinin tamamında Türk mühendis ve işçilerle çalışıyor. Çalışanların yüzde 70’i ulusal halktan seçiliyor. Toplam 2 bin personeli tespit edilen TÜMAD’ın 800 çalışanı Lapseki’de istihdam ediliyor.

TÜMAD madenlerindeki bütün faaliyetler, etrafvi bir anlayışla yürütülüyor. Madenlerde kuru atık depolama, filtre pres ile susuzlaştırma ve tamamiyle geçirimsiz kuru atık depolama alanıyla üretim yapılıyor.

TÜMAD Lapseki Altın ve Gümüş Madeni, Birleşmiş Milletler Çevre Komisyonunun gerekliliklerini “sıfır hata” ile yerine getirerek sertifikalandırılan ilk Türk maden işletmesi özelliğini taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir