Kategoriler
Genel

altın tahmini

Altın ve döviz piyasasında hareketli anlar yaşanırken İslam Memiş, yatırımcılarla yeni tahminini paylaştı. Memiş, yıl içinde gram altının 1450 TL seviyelerini görebileceğini söyledi.

Altın ve dolar fiyatı Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle oldukca hareketli bir haftayı geride bıraktı. Bu haftanın performansına bakılmış olduğunda Rusya-Ukrayna savaşı kapsamındaki müzakerelerde ilerleme kaydedilememesi ve artan enflasyonist kaygılarla piyasalarda oynaklığın arttığı görüldü. Ons altın fiyatı 2078 dolar seviyesinin üzerine çıkmasının arkasından 1,5 yılın zirvesinden geri döndü. Gram altın 2022 yılının rekorunu kırarken, dolar/TL kuru da Kur Korumalı Mevduat Sistemi’nin duyurulduğu 21 Aralık tarihinden bu yana ilk kere 15 liraya bu kadar yaklaştı. Bu gelişmelerle altının gram satış fiyatı yüzde 4,87, dolar/TL yüzde 3,25, euro/TL yüzde 3,79 değer kazandı.

Piyasalardaki son durumu TGRT Haber’de yorumlayan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, açıklamalarında belirsizlik vurgusu yaparak, yatırım çalgılarının beraber yarıştığı bir konum bulunduğunu vurguladı. Piyasalardaki tüm yatırım araçlarının yukarı yönlü hareket etmesini değerlendiren Memiş, bunun nedenlerini şöyle açıkladı:

“2021’de 2022 yılı için tüm yatırım araçlarının beraber hareket edeceği ve yarışacağı bir yıl olacağını söylemiştik. Manipülasyon piyasası oluştuğundan yatırım enstrumanlarının beraber yarıştığı bir durum meydana geldi. Bu da yatırımcıların kafasını karıştırıyor. Dolar yükseliyor, dış borsalarda satışlar var, pariteler diplerde, altın yükseliyor. Ciddi bir belirsizlik var.”

Gram altında 1450 TL tahmini
Son haftalarda başta altın, gümüş, bakır, nikel, platin gibi değerli metallerde agresif yükselişler olduğuna dikkat çeken Memiş, “Yeni rekorlar gelebilir. Yükselişler bana 2020 senesinde Covid-19 süreci dönemlerini hatırlatıyor. O süre ons altın 2 bin 70 dolar seviyesine gelmişti, hepimiz 3 bin dolar seviyesine geleceğini düşünürken 1678 dolar seviyesine düşmüştü. Yeni zirveler mevzuşuluyor. Yeni zirveler için yükselişlerin kademeli yükselişlerin haftalık bazda kalıcı olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Memiş, yıl içinde gram altın fiyatlarını 1450 TL, ons altın tutarlarının ise 2 bin 150 dolar seviyesinde olacağı tahmininin halen geçerli olduğunu belirtti.
Yatırımcılara sakin olmalarını ve varlıklarını satmamalarını öneren Memiş, yeni alım fırsatlarının geleceğini belirterek, “Puslu havanın dağılmasını beklemek gerekiyor. Arkasından Amerikan Merkez Bankası faiz kararına ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararlarına bakmak gerekiyor. Gram altın fiyatının 900 TL altına sarkması güçlü bir ihtimal. Şahsen alım için beklemenin daha sağlıklı bir karar olacağını düşünüyorum. Ons altında da 2 bin dolar altına sarkmalar olacak. Bir şey devamlı yükselmez. Birkaç hafta sabırla bekleyiniz. Yüksek fiyatlardan alanlar düşük fiyatlardan da almak isteyecektir” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Batı ülkelerinin sert yapmış oldurımları küresel ekonomik belirsizlikleri artırırken, piyasaların gözü FED faiz kararına çevrildi. FED faiz kararı 16 Mart saat 22.00’de açıklanacak. Ukrayna savaşıyla beraber ekonomide belirsizlikler artarken Fed Başkanı Powell’dan martta faiz artışı olacağı bildiriı geldi.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası merakla beklenen faiz sonucunı 17 Mart Perşembe günü açıklayacak. Ekonomistler siyaset faizinin yüzde 14’te sabit bırakılacağını öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir