Kategoriler
Genel

ALTIN VE DOLAR

Altın ve dolara büyük tesir edecek! FED’den 28 senenin en sert faiz artışı bekleniyor!

Pazarların Fed beklentileri daha da şahinleşiyor. Vadeli fiyatlamalar Fed’in bu haftaki toplantısında 75 baz puanlık faiz artışı mümkünlülüğüna işaret ediyor.


Pazar fiyatlamaları Fed’in bu haftaki toplantısından 1994 senenindan bu yana görülen en sert faiz artışının gelebileceğini gösteriyor.

Vadeli fiyatlamalara göre enflasyon bilgilerinin tesirsiyle Fed’in bu hafta 75 baz puanlık faiz artışı mümkünlülüğü bulunuyor.

Daha önceki fiyatlamalar Fed’in bu hafta olan toplantısı da dahil olmak üzere önümüzdeki üç toplantıda 175 baz puanlık faiz artışına işaret ediyordu. Bu durumun iki kez 50 baz puan ve bir kez 75 baz puan artışı talihina işaret ettiği görülüyor. Üç toplantı amacıyla daha önceki beklenti her birisinde 50 baz puanlık artış şeklindeydi.

Veriler ABD’de enflasyonun mayıs ayında yüzde 8,6’ya çıkarak 40 senelik zirvesini tazelediğini meydana koymuştu.

Allianz SE Baş Ekonomi Danışmanı ve Bloomberg Opinion yazarı Mohamed El-Erian, CBS yayınında “Enflasyon görünümünün daha da bozulmasından endişeliyim. Bu süratle yüzde 9’a ulaşabiliriz” dedi. Fed’in enflasyonla mücadelede geride kalmaya devam ettiğini ifade eden El-Erian, çarşamba günü sonuçlanacak Federal Açık Pazar Komitesi (FOMC) toplantısından 50 baz puanlık artış beklediğini belirtti. “Şu anda stagflasyon dönemindeyiz diyen El-Erian, uzun süreli enflasyonun ABD ekonomisini resesyona itebileceğini ifade etti.

Eski Fed Başkanı Ben Bernanke ise CNN yayınında yaptığı açıklamada, resesyon olsılığı olsa da Fed’in yumUşak inişi başarma talihi olduğuna inandığını söyledi.

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers ileriki iki sene içersinde resesyon olma olsılığıni belirtti. JPMorgan Chase & Co. Başekonomisti Bruce Kasman enflasyonu, resesyona girmeden “kabul edilebilir bir seviyeye” düşürme konusu ile ilgili eskiye göre daha karamsar olduğunu belirtti. Bu arada cuma belirtiler enflasyon verisinin sonrası Barclays ve Jefferies LLC, Fed’in bu haftaki toplantıda 75 baz puan faiz artıracağını öngördü. Bloomberg anketindeki artış beklentileri 25 baz puan ile 100 baz puan arasında değişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir