Kategoriler
Genel

ALTIN VE DOLAR DÜŞECEK

İslam Memiş ‘altın ve dolar düşecek’ deyip rakam verdi
Dolar ve altın pazarlarına dair açıklamalarda tespit edilen İslam Memiş, düşüş amacıyla rakam verdi. Memiş, “Dolar TL kurunda 17.80’i bekliyor olacağım, gram altında 1050’yi bekliyor olacağım.” dedi.
Altın ve Para Piyasaları Eksperi İslam Memiş, enflasyon merkezli gelişmeleri ve pazarlara tesirlerini değerlendirdi.

Ekotürk kanalında değerlendirmeler yapan Memiş, gram altın, dolar amacıyla en düşük olabilecek civarlara karşı uyardı, tarih sunarak beklentisini açıkladı.
İslam Memiş’in değerlendirmeleri şöyle: Türkiye ciddi bir ekonomik krizin içersinde ama bunun yanısıra bir ope’rasyon sürecinde. Bunun altını dolduran sebeplerden biri de döviz kuru ataklarıyla beraber ekonomi kurmaylarının ciddi çalışmaları var. Ekonomik paketle beraber ben döviz kurlarında önümüzdeki 1 ay içersinde sert bir gerileme beklediğimi de söyleyebilirim.

değerlendirmeleri şöyle: Türkiye ciddi bir ekonomik krizin içersinde ama bunun yanısıra bir operasyon sürecinde. Bunun altını dolduran sebeplerden biri de döviz kuru ataklarıyla beraber ekonomi kurmaylarının ciddi çalışmaları var. Ekonomik paketle beraber ben döviz kurlarında önümüzdeki 1 ay içersinde sert bir gerileme beklediğimi de söyleyebilirim.

Dolar TL kurunda 17.80’i bekliyor olacağım, gram altında 1050’yi bekliyor olacağım. Bu rakamları da nisan ayında sık sık paylaşıyordum. Kişisel tercihimle beraber, bilhassa Türkiye’deki sıcak para akışının şu anda gelebileceğini ve tedbirlerin kur üstünde etkili olacağını da ön görü ediyorum.


En iyimser rakamın 15.88 lira, gram altın TL’de 950 lira, gümüş gram fiyatında 11.50 olarak görüyorum. Ben burada da yine şahsi tercihlerimi, varlıklarımı güvenliğini sağlamak amacıyla korumuş olacağım.

Eylül ve ekim aylarında resesyonla küresel pazarlarda ciddi bir ekonomik kriz süreci beklediğimi ifade ediyorum. ABD’de faiz artırarak enflasyon baskılanmıyor. Biden yine açıklama yaparak, düşmeyen enflasyona ilgi çekti. Her ne kadar Fed’in 50 puanlık artışı bekleniyorsa da ben daha güvercin bir açıklama bekliyorum. 75 puanlık artış da konuşuluyor. Bunun pazarları çok bozacağını düşünüyorum. Ciddi bir belirsizlik var, kesinlikle baskılanacaktır bu. Önümüzde mevsim etkisiyle 2 ay enflasyon yatay seyredebilir ama eylülde ben bir kriz bekliyorum.

Haziran ayı sonuna kadar yeni paket açıklanmazsa yeni seviyeleri konuşabiliriz. Ben bu ay sonuna kadar Cumhurbaşkanının bizzat açıklayacağı paketle beraber biraz daha yataylaşan bir pazar olasılığını görmemizin güçlü olacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir