Kategoriler
Genel

Altın zinciri kırdı,

Altın fiyatları ile ilgili son dakika tahmini! Altın zinciri kırdı, uyarılar art arda geldi! Gram altın, çeyrek altın, ons altın… Altın fiyatları ile ilgili son dakika tahminleri geldi. Altın yükselişe geçti, flaş uyarılar art arda yapıldı. ‘Gram altın ne zaman 1000 lira olacak?’ sorusu gündemdeyken piyasalar kapalı olduğu için altın, Cuma günü ki değerleri üzerinden işlem görüyor. Dünya ekonomisi Rusya’nın Ukrayna’yı olası işgali endişesi taşırken, hafta içerisinde dalgalı bir seyir izleyen ons, çeyrek ve gram altın fiyatları haftayı yükselişle kapattı.

Bu gelişmelerin ardından dolar kuru son bir haftada yüzde 1.14 yükselerek 13.65 olmasına rağmen altının onsunun 1.898 dolara yükselmesi gram altının fiyatında yükselişi beraberinde getirdi. Dünyaca ünlü banka altın fiyatlarının 2.150 dolara ulaşacağını düşündüklerini duyurdu. Peki altın ne kadar oldu? Ons altın, gram altın, çeyrek altın, yarım altın fiyatlarında son durum ne? Uzman isim ‘altın zinciri kırdı mı?’ ve ‘altın fiyatlar nereye gider?’ sorularına tek tek cevap verdi. İşte altın fiyatları ile ilgili son dakika gelişmeleri..

Altın fiyatlarında son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. 20 Şubat Cumartesi yani bugün piyasalar kapalı olduğu için Cuma gün ki kapanış değerleri üzerinden işlem görüyor. Çeyrek ve gram altın fiyatları haftayı yükselişle kapattı. Yönünü altına çeviren yatırımcılar, ‘çeyrek ve gram altın fiyatları ne kadar?’ sorusunun cevabını araştırıyor. Gram altın son bir haftada yüzde 4.4 değer kazandı. Gram altının getirisi son 15 yılda yüzde 471, son 10 yılda yüzde 754 ve son 20 yılda yüzde 6.290 oldu. İşte 20 Şubat gram ve çeyrek altın fiyatları… Milliyet’ten Zeynep Aktaş’ın ilgili yazısı şöyle; Altına talep güçleniyor. Dolar kuru son bir haftada yüzde 1.14 yükselerek 13.65 olmasına rağmen altının onsunun 1.898 dolara yükselmesi gram altının fiyatında yükselişi beraberinde getirdi. Bir haftada yüzde 4.4 değerlenen gram altın, son beş yılda yüzde 471 arttı. Gram altının son 10 yıldaki getirisi yüzde 754 ve 20 yıldaki getirisi yüzde 6.290 oldu…

ASYA’DAN GÜÇLÜ TALEP

Gelişmelere baktığımızda Dünya Altın Konseyi verilerine göre Hindistan’da mücevher talebi geçen sene 611 tona ulaştı. Çin’de ise bu rakam yüzde 63 artarak 675 tona yükseldi. Altına dayalı yatırım fonları sekiz yılın en büyük çıkışını gerçekleştirmesine rağmen sadece bu iki ülkede 556 tonluk alımlar 2021’deki düşüşü dengeledi. Hindistan’da altın ithalatı geçen sene düğün ve kutlamaların yeniden başlamasıyla ikiye katlandı.

ÜNLÜ BANKADAN FLAŞ ALTIN TAHMİNİ

Öte yandan Goldman Sachs stratejistleri 8 Şubat’ta, altının ABD’de faizlerin arttığı dönemde iyi performans gösterdiğini belirterek 2022 sonunda altın fiyatlarının 2.150 dolara ulaşacağını düşündüklerini söyledi. ALTINI AŞAN HİSSELER

Son 20 yılda altın yüzde 6.290 çıkış gerçekleştirmesine rağmen borsada onu geçen şirketlerin de olduğunu not etmek gerekiyor. Son 20 yılda endekste ağırlığı en yüksek firmalardan Ereğli Demir Çelik yüzde 33.802, Ford Otosan yüzde 35.715 ve Şişe Cam yüzde 8.569 prim yaptı. Kârlı, büyüyen, temettü ödeyen şirketlerin hisselerinde uzun vadede yüksek getiriler gözleniyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.