Kategoriler
Genel

ALTIN ZİRVEDE

Altın fiyatları doruk yaptı: İşte artışın 3 namacıylai
Altın, ABD’de yükselen resesyon en’dişeleri, yüksek enflasyon ve Ukrayna-Rusya savaşı namacıylaiyle AB doğrultusunda Rus gazına ve petrolüne yapılabilecek fiili bir yaptırım olsılığı namacıylaiyle artışıni sürdürerek son beş haftanın doruksine yükseldi.

Altın, Ukrayna sav’aşı, yükselen enflasyon ve ABD’de resesyon teh’likeleri gibi faktörlerin güvenilir varlıklara olan isteği artırmasıyla son beş haftanın doruksine yükseldi.

Değerli metal ikinci haftayı da yükselişle kapatması ardından Asya piyasalarında yüzde 0,5 değer kazandı.
Ukrayna’da stratejik olarak hayati dikkate sahip Maripol kenti hala düşmemiş olsa da Kiev’den gelen mümkün bir amfibik hareket ve hava hücumu uyarılarından birkaç saat sonra Ukraynalı yetkililer kentin sav’unmasının Rus güçleri yönünden çembere alındığını açıkladılar.
Avrupa Birliği’nin açıklayacağı ileri yaptırım paketinde Rus gazına ve petrolüne yapılabilecek fiili bir ambargo olsılığıyle her iki emtia da artış yaşandı. Bu hal yükselen ham madde fiyatlarıyla beraber enflasyondan korunma amacıyla altına olan isteğin yükselmesine namacıyla oldu.

Fed’in faizleri artırmaktan agresif bir yaklaşım sergileyeceğine dair işaretlerle, hazine tahvili getirileri yüzde 3’e yaklaşırken altındaki de yükseliş de dengelenmeye başladı.

Goldman Sachs, geçtiği bir bilgi notunda önümüzdeki iki sene içersinde ekonomide daralma yaşanması olsılığıni yüzde 35 olarak belirlerken, Fed’in resesyona namacıyla olmadan enflasyonu soğutmak amacıyla yeteri kadar sıkılaştırma gerçekleştirmek gibi çok zorlu bir vazifeye karşı karşıya kalacağını öne sürdü.


Artan faiz oranları, faiz getirisi olmayan kıymetli emtia fiyatları üstünde baskı yaratabilir.
“Altın, yükselen enflasyon ve yüksele jeopolitik tehlikeler namacıylaiyle yukarıya yönlü baskı görüyor” diyen CMC Piyasalar Analisti Kelvin Wong fiyatların orta vadede öemli bir teknik direnç noktası olan 1975 doların üzerine çıkmasının momentuma göre prosedür yapan yatırımcıları çekmiş olmasının mümkün olduğunu söyledi.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

GRAM ALTIN: 934 TL

ÇEYREK ALTIN: 1533 TL

ALTIN ONS: 1988

22 AYAR BİLEZİK: 855 TL

CUMHURİYET ALTINI: 6110 TL

REŞAT ALTIN: 6142 TL
14 AYAR ALTIN: 613 TL

18 AYAR ALTIN: 682 TL

22 AYAR ALTIN: 873 TL

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir