Kategoriler
Genel

ALTINDA SON DURUM

Rus ve Ukraynalı heyetlerin İstanbul’da gerçekleştirdiği görüşmelerden olumlu sinyallerin gelmesi ardından altın fiyatlarında düşüş yaşandı. Piyasaları Haber7’ye yorumlayan Finans Analisti İslam Memiş, yaşanan düşüşün bir alım fırsatı verdiğine ilgi çekerek “Orta ve uzun vade amacıyla satış amacıyla çabuk etmemeli.” dedi.

 

İşte İslam Memiş’in o açıklamaları;

Yıl içersinde yükseliş trendi devam edecek ve bu görüşme trafiği, dış diplomasideki başarı herkes yönünden takip ediliyor ve içerde de dolar kurunda da düşüşlere namacıyla oldu ve bundan dolayı hem döviz kurunda hem altın ve gümüş fiyatlarında düşüşleri hep birlikte gördük. Petrol fiyatlarında da aynı şekilde.

Sürece baktığımız vakit önümüzde görüşme trafiğiyle alakalı bir proses daha var. Yani evvel dışişleri bakanları bir araya gelecek, sonrada liderler bir araya gelecek. Ve bu iki görüşme trafiğinin sonucunda da büyük ihtimalle yine bir final tipinde bir fırsat daha doğabilir ama bu net değil, garanti değil.

Net ve garanti olan bir şey vardı dünkü alım fırsatlarıydı, dün ucuz fiyattan alım yapanların da iyi bir fırsat yakaladığını hep birlikte görmüş olduk.
Dolayısıyla dün alım yapanlar ya da bundan evvelki alım yapan yatırımcısının da orta ve uzun vadeli pozisyonlarını kesinlikle korumalı. Ben döviz doğrultusunda altın ve gümüş fiyatlarındaki düşüş fiyatları vakit vakit gelebilir. Ama orta ve uzun vadede olası olmayacağını ön görü ediyorum.

Yıl içersinde 1450 lira altında, gümüşün gram fiyatı 20 lira beklemeye devam edeceğim ve bundan dolayı enflasyon artmaya devam ediyor, değişik jeopolitik risklerde artmaya devam eder. O yüzden kısa süreli al- sattan olası olduğunca uzak durmalı.

Kripto paralarda yaşanan bu yükselişlerden sonra büyük ihtimalle satış dalgası revizyon hareketi gelebilir. Yatırımcılar kripto paraya da ilgi etmeli. Kısa vade amacıyla 43.500 / 44.000 bin dolar seviyeleri ama orta ve uzun vadede büyük ihtimalle yaz aylarında 70.000 bin dolar oranı üstünde bir rakam görebiliriz.

Petrol fiyatlarında gerilemede kalıcı olmayabilir. Genellikle brent petrolün varil fiyatında yine 150/ 200 dolar aralığında bir fiyatlama sene içersinde olası olma ihtimalinin çok güçlü görüyorum. O yüzden petrol fiyatlarındaki gerilmede yatırımcısı amacıyla vakit vakit alım fırsatı doğurabilir.

Dediğim gibi son kez bu tür bir görüşme trafiğiyle alakalı bir final olabilir ama çok beklentiyi, çıtayı yükseltmemek gerekiyor. Fırsatlar şimşek gibi geliyor ve gidiyor, her vakit kalıcı olmuyor. Dünkü fırsatta bu şekildeydi, çok güzel bir fırsat verdi. Yakalayabilen değerlendirebilen iyi yaptı ama satış içersinde çok heyecanlı olmamak gerekiyor. Yaz aylarında yeni rekorlar bizi bekliyor olacak.

– Dün vatandaşlar altın alabilmek istedi ama bankalar makas aralığını açtığı amacıyla alamayan vatandaşlar oldu. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Piyasalardaki bu sert dal’galanmalar, bu sert belirsizlikler ister istemez hem serbest piyasalarda hem bankaların makas aralığının açılmasına namacıyla oluyor ve bu rahatsız edici boyuta gidiyor son bir senedir tabi ki dalgalanmaların haber akışlarının burada tesirleri var ama bu kadar olmaması gerekiyor. Dolayısıyla bu makas aralığının açık olması insanları kumar piyasasına itiyor, Forex piyasalarına itiyor, kayıt dışı ekonomiye itiyor.

Ben bu konuyla alakalı birkaç ay evvel bizim hazine ve maliye bakanımıza bizzat söyleme fırsatı yakaladım yalnız rastgele bir ilerleme yaşanmadı bu aksilik ortadan kalkmadı.
Benim yine bu konuyla alakalı bir çalışmam olacak bu kez de rastgele bir olumlu tesir göremezsem yani bu bankaların makas aralığındaki aksilik çözülemezse bu sefer bende yatırımcılara değişik bir taktik vermek mecburiyetinde kalacağım.

Bu taktikle birlikte yatırımcılar biraz daha makas aralığının daraldığını görecek. Ben isterim ki insanlar kumar piyasasına girmesin, insanlar kayıt dışı ekonomi ile prosedür yapmasın isterim ama şuandaki ilerlemeler bu aksilikin çözüme kavuşturulamaması insanları bu tarafa itiyor. O yüzden son bir kez daha bu konuyu gündeme taşıyacağım. Eğer bir netice çıkaramazsak bu sefer yatırımcılara değişik bir taktik vermek mecburiyetinde kalacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir