Kategoriler
Genel

altınla yarışıyor

Bu sebzenin fiyatı altın ile eşdeğer! Kurusu ise tam dört katı fiyatında Çal ilçesi genelinde susuz üretilen meşhur Çal Bamyasının toplanması için başlatılan hummalı çalışmalar devam ediyor. Bölgede yaklaşık bin çiftçinin geçimini sağlayan bamya, yaklaşık 3 bin dekarlık alanda üretimi gerçekleşiyor.
Çal ilçesi genelinde susuz üretilen meşhur Çal Bamyasının toplanması için başlatılan hummalı çalışmalar devam ediyor. Bölgede yaklaşık bin çiftçinin geçimini sağlayan bamya, yaklaşık 3 bin dekarlık alanda üretimi gerçekleşiyor. Sabahın erken saatlerinde başlayan bamya toplama işlemi hava sıcaklığının yükselmeye başladığı öğle saatlerine kadar devam ediyor. Nisan ayında tohumun ekilmesiyle başlayan bamyanın tarladaki serüveni, haziran ve ekim ayları arasında devam eden hasatla sona eriyor. Sıcak havayı seven bamya, bitkinin üzerindeki dikensi tüyler nedeniyle eldivenle daha rahat toplanabiliyor.
Bir dekardan sezonda 400 kilogram yaş bamya hasadı gerçekleşiyor

Dalında çok büyümeden toplanması lüzumen bamyalar, yapımcılar yönünden aşağı yukarı 20 santimetrelik şişlere diziliyor. Bamya kurutma prosedürü gölgede gerçekleşiyor ve ipe dizilenler 4-5 günde kuruyor. Kuruyan bamya dizilerinden 30-40 adetsi bir araya getirilip külteler oluşturuluyor. Bir dekardan sezonda 400 kilogram yaş bamya hasadı gerçekleşiyor. Bu bamya ipe dizilip kurutulduğunda 90 kilograma kadar düşebiliyor.
Kurutulan bamyanın kilosu 400-450 tl arasında değişen fiyatlarla satılıyor

Taze kullanımının yanı sıra iplere dizilerek güneş görmeyen alanda kurutulan bamya, kışın da sofralarda konumunu alıyor. Türkiye’nin çoğu iline gliderilen bamyanın yaş kilogramı 80-100 TL’den alıcı bulurken, iplere çizilip kurutulan bamyanın kilosu 400-450 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Mevsiminde sabah güneş görmeden özenle toplanarak kurutulan bamya, yurtdaşlar yönünden da ilgi görüyor. Lezzeti ile pazarda aranır bir ürün bulunduğunu yoğun olarak kuru tüketildiğini bildiren yapımcılar, bu sene hem ürünün rekoltesinden hatta fiyatından son derece memnun bulunduğunu söylüyor.
“Tarladan bamyaları topladıktan sonra eve getirip ipe dizme prosedürünü yapıyoruz”

Bu sene bamyanın hem rekoltesinden hatta fiyatından memnun olduklarını dile getiren yapımcı Ümmü Özkul, mayıs ayında yağan yağışla beraber güzel bir sezon geçirdiklerini anlattı. Özkul, bamyanın yaşı 80 ile 100 TL arasında alıcı bulduğunu söyleyerek, “Çiftçilik zor bir iş çünkü sıksık uğraşıyoruz ve çalışıyoruz. Nisan’da başlayıp Eylül ayına kadar çalışıyoruz. Ektiğimiz bamyanın çabasını yapıyoruz ve pis otlarını temizliyoruz. Bamyayı ektikten 3 ay sonra hasat etmeye başlıyoruz. Şükür bu sene mahsullerimiz güzeldi. Sabah ezanıyla bamya toplamaya başlıyoruz ve öğle saatlerine doğru hava sıcak olmaya başlayınca çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Tarladan bamyaları topladıktan sonra eve getirip ipe dizme prosedürünü yapıyoruz. Ürünlerimizi toptan 550 TL’ye sağlıyoruz. Bamyanın yaşı 80 ile 100 TL arasında alıcı buluyor. Bu sene ektiğimiz mamüller mayıs ayında yağan yağışla beraber güzel oldu. Bamyanın kökleri yağmur suyuyla kuvvetlendi. Bu sene hem rekolteden hatta fiyattan memnun olduk” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir