Kategoriler
Genel

Aman dikkat

Vampir cihaz olarak tanımlanan kapalıyken bile elektrik tüketen cihazların tüketimi yüzde 20 artırdığı ortaya çıktı. Tasarruf için fişi çekme önerilirken, bu cihazlar arasında akıllı hoparlörler, laptoplar ve modemler de bulunuyor. Uzmanlar ayrıca “cihazlarınız şarj olur olmaz kablosunu çekme alışkanlığı edinin” uyarısında bulunuyor. İngiltere’deki enerji şirketi British Gas’ın yaptığı bir araştırma, “vampir cihazların” hanelerdeki elektrik tüketimini yüzde 20 artırdığını ortaya koydu.

“Vampir cihaz” tanımı, kapalıyken bile şaşırtıcı oranda elektrik tüketen cihazlar için kullanılıyor. Araştırmaya göre ülke genelinde her yıl 2,2 milyar sterlinlik elektrik sadece bu cihazlar tarafından kullanılıyor. Bu hane başına 147 sterlin, yani İngiltere’de ortalama iki aylık elektrik faturası demek. Tüketiciler tasarruf yollarını araştırıyor Elektrik fiyatlarında son aylarda yaşanan artışlar, tüm dünyada tüketicileri enerji tasarrufu yollarını araştırmaya itiyor.

Vampir cihazların fişini çekmek, bunun en kolay yolları arasında yer alıyor. Bu cihazlar arasında akıllı hoparlörler, laptoplar ve modemler de bulunuyor. TV’yi prize takmak yerine uzaktan kumandayla açma konforunun İngiltere’deki yıllık bedeli 24 sterlin.
Diğer cihazlar için ise fatura şöyle:
Dijital yayın kutusu: 23,10 sterlin
Mikrodalga: 16,37 sterlin
Oyun konsolu: 12,17 sterlin
Bilgisayar: 11,22 sterlin
Şofben: 9,80 sterlin
Çamaşır makinası: 4,73 sterlin
Yazıcı: 3,81 sterlin
Telefon şarjı: 1,26 sterlin

Fişi prizden çekin
British Gas enerji uzmanı Marc Robson, elektronik cihazları açma-kapama düğmesi olan bir çoklu prize bağlayarak kullanmayı veya akıllı prizlere geçmeyi tavsiye ediyor. Diğer elektrik tasarruf yöntemleri Robson’un önerdiği diğer elektrik tasarruf yöntemleri ise şöyle: Akıllı prizlerde tüm elektrik akışını cep telefonundan görebiliyorsunuz. Geceleri kullanmadığınız cihazları bekleme moduna almak yerine elektrik akışını kesin. Cep telefonunuzu veya laptopunuzu ihtiyacınızdan fazla şarj etmeyin. Cihazlarınız şarj olur olmaz kablosunu çekme alışkanlığı edinin. Bu yalnızca elektrik tasarrufu sağlamaz, aynı zamanda pil ömrünüzü de uzatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir