Kategoriler
Genel

ANİDEN DÜŞME

uykuya dalmaya başladığınız anda birden..
Günün yorgunluğunu atmak amacıyla yatağınıza uzanırsınız. Yavaş yavaş uykuya dalmaya başladığınız sırada birden şok edici bir düşüş hissi yaşarsınız. Bu ani ve sarsıntılı beden hareketi, “hipnik sarsıntı” ya da “hipnik seğirme” olarak adlandırılmaktadır. Normalde, rastlantısal yaşanan bir uykuya dalma hareketidir.


Günün yorgunluğunu atmak amacıyla yatağınıza uzanırsınız. Yavaş yavaş uykuya dalmaya başladığınız sırada birden şok edici bir düşüş hissi yaşarsınız. Bu ani ve sarsıntılı beden hareketi, “hipnik sarsıntı” ya da “hipnik seğirme” olarak adlandırılmaktadır. Normalde, rastlantısal yaşanan bir uykuya dalma hareketidir. Çoğu halde normal ve natural bir fenomen olmasına karşın hipnik sarsıntı, çok rahatsız edici ve hem de ürkütücü bir tecrübe olabilir.


Uyurken Düşer Gibi Olup Sıçramak Nasıl Gerçekleşir? Kimi eksperler hipnik sarsıntıyı, uyku ile uyanıklık arasındaki muhabereden kaçıp kurtulan hareketler olarak özetlerken; bazıları, vahşi hayvanlardan korunmak amacıyla ağaçların dallarında uyuyan primat atalarımızdan, kalıtsal yolu ile bize geçtiğimiz bir içgüdü bulunduğu şeklinde açıklamalar yapmaktadır. Uyanıkken boşluğa düşme hissi bile bize yabancı iken primat atalarımızı hatırlayabilmek olası değildir. Bilimsel olarak açıklandığında şu aşamalarla karşılaşıyoruz: Uykuda bedenleriniz felç olur ve dış dünyadaki olaylardan habersiz olursunuz.

Ama kas denetiminiz bir şalter gibi birden inmez. Beynin, gelen impulsları ayıran, tüm duyusal ve motor merkezler arasında bağlantılar kurup, veri iletişimini koordine eden nöron ve lif ağı olan “retiküler harekete geçirici sistem” olarak adlandırılan alanı, soluk alma gibi asli işlevlerimizi denetim ederken, bize bir ikaz alıp almadığımızı söyler. Uykunun başlatılmasında ise hipotalamusta yer alan ventrolateral preoptik çekirdek rol alır. Uykuya daldığınızda, retiküler aktivasyon sistemi vücudunuzun denetimini serbest bırakırken, venterolateral preoptik çekirdek vazifiyeti üstlenir. Bu süreç, dimerli elektrik anahtarının, ışığı yavaş yavaş kısması gibidir; yalnız her vakit düzgün çalışmaz. Arada sırada yükselen uyandırıcı enerjinizin herhangi patlamaları, net olmayan nedenlerden ötürü sarsıntılı hareketler biçiminde meydana çıkar. Uyku evrelerinin incelenmesi esnasında belirleme edilen süratli göz hareketlerinden anlaşıldığı üzere, bunların rüya gören beyninizle hiçbir ilgisi yoktur. Hipnik Sarsıntının Olası Sebepleri Nelerdir? **Hipnik sarsıntı motor aktiviteleriniz ile alakalı bulunduğundan, motor sisteminizi gece aktif tutacak herhangi bir şey bu tecrübesi hayata ihtimalini artıracaktır.** Bazı ufak önlemler alarak rahatsızlık hissinden kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir