Kategoriler
Genel

ARKA PLAN

İşte ABD ile F-16 vakitcinin arka planı: Pazarlık Pentagon ile yapılsın
Türkiye’nin ABD ile yürüttüğü F-16 pazarlığının perde arkası meydana çıktı. Ankara “Pazarlığı Pentagon ile yapalım, Kongre süratle sonuçlandırsın” önerisi götürdü.

Türkiye’nin hava k’uvvetlerini sağlamlaştırmak amacıyla ABD ile yürüttüğü F-16 pazarlığının perde arkasının detayları meydana çıkmaya başladı. Türkiye ile ABD arasındaki F-16 alımı görüşmeleri bir vakitdir devam ediyor. Bu konunun ileriki ay New York’ta yapılacak Birleşmiş Milletler zirvesi esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasındaki muhtemel bir görüşmede masada olacağı belirtiliyor.

BEKLENTİ, SÜRECİN UZAMAMASI

Türkiye bu problemin uzun bir prosedüre tabi tutulup vakitcin uzamasını istemiyor. Bu amaçla pazarlığı Pentagon ile yapıp konunun buradan ABD Kongresi’ne sunulmasını talep ediyor. Bu teknik üzerinden gidilmesi durumunda Kongre belli bir vakit içersinde bu mevzuya onay verme durumunda kalıyor.

GÖZDEN GEÇİRMEYE KATILIM

ABD’den oluşturulan mal ve hizmet alımların tekniği olan Yabancı Askeri Satışlar (Foreign Military Sales-FMS) kapsamındaki problemlerin iletildiği ve yürürlükteki bütün FMS sözleşmelerinin gözden geçirildiği Emniyet Yardımı Gözden Geçirme (Security Assistance Management Review-SAMR) toplantısına katılım sağlanması da planlanıyor.

‘KAZAN-KAZAN’ DEVREDE

Türk s’avunma sanayii firmalarının imkân ve kabiliyetlerinin, ihracatlarının artırılması, yerli ve milli s’avunma sanayiinin gelişimine katkıda bulunulması ve ödemeler dengesinde meydana gelebilecek olumsuz etkinin Türkiye adına azaltılması amacıyla ana yüklenici firma ile OFFSET anlaşması da imzalanacak. Böylece “kazan-kazan” tekniği de döneme girmiş olacak. Çünkü OFFSET anlaşmalarında, alıncak F-16’lar karşılığında alakalı firma da Türkiye’den belirli bir miktar ya da sayıda mamul madde alabilmek mecburiyetinde olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.