Kategoriler
Genel

ASELSAN VOLKAN

Türkiye’den dışa bağımlılığı bitirecek hamle! VOLKAN p’atlamaya hazır
Türk Kara Kuv’vetleri Kom’utanlığı envanterinde tespit edilen M-60TM Ana Muharebe Tanklarına, ASELSAN VOLKAN-M Atış Kontrol Sistemi entegrasyonu başlıyor. Tan’kların bütün bileşenlerinin millileştirilmesi Türkiye’nin bu hususta dışa bağımlılığını azaltırken, oluşturulan modernizasyonlar ile tanklar en güncel sistemlerle don’atılmış oluyor.

Yerli ve milli atılımlarıyla sav’unma sanayisinde bir üst lige çıkan Türkiye, teknolojisini son sistemle don’atmaya devam ediyor.

Konuyla alakalı Cumhurbaşkanlığı Sav’unma Sanayii Başkanlığı yönünden oluşturulan açıklamada, “M60T tan’klarındaki atış denetim sistemlerinin, yerli ve milli Volkan-M sistemiyle yenilenmesine bu sene içerisinde başlanacak.” ifadelerine yer verildi.
FIRAT-M60T Projesi kapsamında Türk M-60T Tan’kları, ASELSAN yönünden modernize edilmiş ve M-60TM seviyesine yükseltilmişlerdi. FIRAT-M60T Projesi ile 160 adetten çok M-60T Ana Muharebe Tan’kı’na; PULAT Aktif Koruma Sistemi (AKS), Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), Uzaktan Kom’utalı Sil’ah Sistemi (UKSS), Sürücü Görüş Sistemi (ADİS), Koruma Astarı, Yardımcı Güç Sistemi ve İklimlendirme Sistemi entegrasyonu gerçekleştirildi.

İmzalanan ek sözleşme ile ASELSAN VOLKAN-M Atış Kontrol Sistemi’nin de M-60TM AMT’lere entegrasyonu kararlaştırıldı. Bu kapsamda, 2021 senesi içerisinde VOLKAN-M birleşik edilmiş M-60TM Tan’kları ile detaylı atış testleri gerçekleştirildi. Yeni tan’k atış denetim sistemi VOLKAN-M’in, kalifikasyon testlerinin tamamlanmasına müteakiben seri üretime geçmesi planlanıyor.

VOLKAN-M Atış Kontrol Sistemi’nin ise VOLKAN-II Atış Kontrol Sistemi’nden elde edilen tecrübelerle geliştirildiği ön görü ediliyor.
VOLKAN-II TANK ATIŞ KONTROL SİSTEMİ
VOLKAN-II, ASELSAN’ın sektördeki 20 senesi aşkın tecrübesine dayanan, en güncel ve ilerlemiş tan’k atış denetim sistemidir. Sistem, üstün darbe gücünün yanı sıra yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayarak, muhabere içerisinde faaliyeti maksimum civarda tutacak şekilde optimize edilmiştir.


M-60TM AMT’de VOLKAN-II ‘yi üstün kılan birtakım özellikleri:
* Güncellenmiş gündüz/gece panoramik görüntüleme ve nişan alma üniteleri

* Yeni elektrikli top ve kule stabilizasyon sistemi

* Yeni kuşak prosedürciler ve arttırılmış prosedür gücü

* Yeni kuşak sensörler

* Gelişmiş kullanıcı ara yüzleri

* Esnek mimari

* Diğer tan’k sistemlerine entegrasyon ile arttırılabilen yetenekler

* Arttırılmış yerlilik oranı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.