Kategoriler
Genel

ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret ne kadar olacak? İşte masadaki sayılar
Mayıs ayı enflasyon sayılarının senelik yüzde 73,50 olarak açıklanması ardından gözler Temmuz’da yapılması beklenilen asgari ücret zammına çevrildi. Peki asgari ücrete ne kadar zam gelebilir. Detaylar haberimizde..

Asgari ücrete zam beklentisi Mayıs ayı enflasyon sayılarının açıklanmasıyla daha da arttı. TÜİK’in açıkladığı son bilgilere göre Mayıs ayı senelik bazda enflasyon yüzde 73,50 olurken, 5 aylık enflasyon ise yüzde 35,64 oldu. Memur ve emekli maaşlarına Temmuz ayında zam uygulanacağı bilinirken, yükselen yaşam pahalılığı karşısında asgari ücrete ek zam da gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücret konusu ile alakalıki açıklamaları beklentileri artırdı. İktidar kanadından oluşturulan açıklamalar ‘asgari ücrete zam’ sinyali olarak yorumlandı. Konuyla alakalı şimdilik net bir açıklama yapılmazken, milyonlarca vatandaş “Asgari ücrete zam ileriki mi?” sorusuna cevap aranıyor. Kulislerde ise Temmuz ayında yapılması plan edilen asgari ücrete ek zamla alakalı sayılar konuşulmaya başlandı. İşte asgari ücret zammı amacıyla konuşulan yeni senaryolar…

Asgari ücrete ne kadar zam ileriki?
Asgari ücrete ne kadar zam geleceğiyle alakalı kulislerde pek çok rakam konuşulurken, enflasyon sayıları göz önüne alındığında asgari ücrete yüzde 25’ten az bir zam yapılmayacağı ön görü ediliyor.

Asgari ücret kaç TL olacak?
Asgari ücrete %25 zam gelirse maaşlar 4.253 TL’den 5.316 TL’ye yükselecek!

%30 zam gelirse 5.528 TL olacak!

%35 miktarında zam gelirse maaşlar 5.741 TL’ye yükselecek!

%40 miktarında zam gelirse maaşlar 5.954 TL’ye yükselecek!

%45 miktarında zam gelirse maaşlar 6.166 TL’ye yükselecek!

%50 miktarında zam gelirse maaşlar 6.379 TL’ye yükselecek!

Enflasyon hesabı yapılırsa…
Öte yandan Merkez Bankası’nın Haziran ayı enflasyon beklenti anketi bilgilerine göre; bir hesaplama yapıldığında 6 aylık enflasyon miktarının ise yüzde 39,67 olacağı hesaplanıyor. Asgari ücrete Temmuz ayında yapılacak bir ek zammında bu miktar miktartısında olabileceği de ön görü ediliyor.

Erdoğan’dan asgari ücrete zam açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücrete ara zam konusu ile alakalı yeşil ışık yaktı. Vatandaşını enflasyona ezdirmeyeceğini bildiren Erdoğan gerek görülürse değerlendirileceğini de vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 Haziran Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Petrol fiyatlarının arttığı dönemde dünyada neyin nereye yaklaştığını takip ediyorsunuz. Ücretliler başta olmak üzere her kesimden vatandaşımızın gelirlerini artırarak aradaki farkı kapatacak uygulamaları hazırlıyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir