Kategoriler
Genel

ATAK 2

Yetkili isim duyurdu: ATAK 2 ‘nin motorları Türkiye’de üretilecek
TUSAŞ Helikopter Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Demiroğlu, ATAK-II Helikopteri’nde kullanılması plan edilen Ukrayna motorlarının Türkiye’de üretileceğini açıkladı.

 

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ATAK-II’nin Ukrayna menşeili motoru Türkiye’de üretilecek. Pakistanlı Aaj kanalında Rana Mubashir’in uygulamasına TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ile beraber misafir olan TUSAŞ Helikopter Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Demiroğlu, T929 yani ATAK II ağır sınıf taarruz helikopterinin motorunun Türkiye’de üretileceğini açıkladı.

Soru üstüne Demiroğlu, T129 Atak helikopterinin tamamiyle yerli olmadığını yalnız T929 projesinde Ukrayna motorlarının Türkiye’de üretileceğini ifade etti. Yerli ve milli motor alternatifinin olmadığı amacıyla motorunun Ukrayna’dan geliyor. Temel Kotil işlemiş dönemlerde T929’un 2500 beygir motorlarla donatılacağını ve 2023’te uçuşunu gerçekletireceğini ifade etmişti.

2025 senesinde TSK’ya ATAK II teslimatı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A. Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, A Haber’de Gündem Özel yayınında 2025 senesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 3 adet ATAK II taarruz helikopteri teslimatı yapılacağını açıklamıştı.

TUSAŞ ve İTÜ ortaklığında Hava ve Uzay Araçları Tasarım Laboratuvarı açılış uygulaması ardından Defence Turk sorularını yanıtlayan Temel Kotil, ATAK-II a’ğır sınıf taarruz helikopterinin deniz (naval) versiyonunun geliştirileceğini açıklamıştı. Temel Kotil, “ANADOLU LHD amacıyla Atak ve Gökbey’in deniz versiyonu çıkacak mı? Bu yönde bir takviminiz var mı?” sorumuza “Şu an amacıyla ATAK-II’nin deniz versiyonunu düşünüyoruz.” açıklamasında bulunmuştu.

Temel Kotil, 11 tonluk ATAK II taarruz helikopterinin 2022 senesi ortamında motor çalıştıracağını, pervanelerini döndüreceğini açıklamıştı. Kotil daha eskiden A’ğır Sınıf Taarruz Helikopteri ATAK-II’nin motorlarının Ukrayna’dan geleceğini ve bu bağlamda sözleşme imzalandığını da açıklamıştı. T929 yani ATAK-II’nin 11 ton katagorisinde bulunduğu ve 1.500 kg mühimmat taşıyabildiğini açıklanmıştı.

T925 genel maksat helikopteri 2024’te uçacak
Hakkında çok bilgi bulunmayan 10 ton Sınıfı Genel Maksat Helikopteri’ne dair yeni bulgular veren Temel Kotil, helikopterden bahsederken işlemişte T-925 adını kullanmıştı.

Son bildirimde ise T925 genel maksat helikopterinin 21 kişilik kapasite ve rampaya sahip olacağını açıklayan Kotil, helikopterin 11 tonluk T-929 ATAK-II ile ortak güç grubuna sahip olacağını açıkladı. 11 ton kalkış ağırlığına sahip olacak T925 helikopterinin 5 bin beygir (iki motor) kapasitesinde olacak.

T-925 amacıyla ilk uçuş tarihi ise 2025 şeklinde ifade edilmişti yalnız Kotil, ilk uçuş amacıyla 18 Mart 2024 tarihini işaret etti. T925 helikopterinde GÖKBEY helikopterindeki aviyonik sistemlerinin ve belki tasarlanmış versiyonu olacak.

GÖKBEY ile benzer bileşenleri ile başta geliştirme ve üretim olmak üzere teslimat ardından ise kullanıcıya bakım idame ve tamir gibi süreçlerde basitlikler sağlanacak.

T929 ATAK II ile beraber T925 genel maksat helikopterinin TCG ANADOLU’da kullanılmasına net gözüyle bakılıyor.

Mevcutta ANADOLU katagorisindeki ve aynısı platformlarda ağır sınıf taarruz ve genel maksat helikopterleri konuşlandırılmasına yönelik bir yaklaşım söz konusudur. Ağır sınıf daha yüksek mühimmat / taşıma kapasitesinin yanısıra deniz duruşu yüksek platformlar olarak daha zor deniz koşullarında vazife icra edebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir