Kategoriler
Genel

atak

Türkiye’nin “ATAK Helikopteri” adedi belli oldu
Türkiye’nin envanterinde tespit edilen “ATAK Helikopteri” adedi ve hangi ülkelere satışının gerçekleştiği meydana çıktı.
Türkiye, kendi coğrafi ve iklim koşullarına makul bir helikopter arayışındayken İtalya’nın ünlü AgustaWestland şirketiyle ortak üretime girmeye karar verdi. Bunun neticesinde meydana çıkan T-129 Atak helikopteri ise şu anda ordumuzun envanterinde yer alıyor. Peki Türkiye’nin elindeki Atak helikopteri adedi ne kadar?

TUSAŞ yönünden imal edilen Atak helikopteri adedi
İlk uçuşunu 2009 senesinde sağlayan T-129 Atak, AgustaWesland’in A129 Mangusta helikopteri üstüne geliştirildi. Tabii Türkiye’nin özel talepleri neticesinde tasarımından motoruna, s’ilah sistemlerinden yazılımına kadar çoğu bölümü sil baştan yapıldı diyebiliriz.

Şu anda lisans hakları Türkiye’nin elinde bulunduğu amacıyla ve dilerse motorundan lastiğine kadar yüzde 100 yerli olarak üretebileceği, yani önünde bir engel olmadığı amacıyla yerli ve milli bir helikopter bulunduğunu söyleyebiliriz. Tabii bu alternatif kimse amacıyla karlı olmayacaktır. Zira sadece maliyetleri artıracaktır.

Proje yaşama ilk geçirildiği vakit üretim, montaj, uçuş testleri, eğitim, birleşik ve lojistik destek hareketlerini TUSAŞ yürütüyordu. ASELSAN ise vazife bilgisayarı üretim ve yazılımı, aviyonik sistemleri üretim ve entegrasyonu ve de s’ilah sistemleri tedarik ve entegrasyonunu üstlenmişti.

Türkiye’nin iş ortağı AgustaWestland de helikopterin evvelki versiyonunun eski lisans sahibi olarak teknoloji transferi, CTS800-4A motor değişikliği, otomatik uçuş denetim sistemi ve helikopter sistemleri izleme birimi konusunu üstlendi.

Tabii yukarıda söylediğimiz 3’lü uyuşma ilk üretim adımı amacıyla geçerliydi. İlerleyen vakit ortamında Türkiye bu projenin yerlilik oranını rekor civarlara taşıdı. Hem de elde ettiği kazanımları kullanarak kendi helikopter motorunu gerçeklştirmeyi başardı. Bu motoru da Gökbey ve Atak 2 ağır sınıf helikopterlerinde kullanacak.

Yani proje geneline bakıldığı vakit çok başarılı ve Türkiye amacıyla karlı bir uyuşma bulunduğunu söyleyebiliriz. Sahada (operasyonlarda) meydana koyduğu netice da sadece olumlu neticelerden biri. Aracın özelliklerine geçmeden evvel Türkiye’de kaç adet bulunduğu sorusuna cevap verelim.

TUSAŞ derli toplu olarak üretimden yeni çıkan araçları Kara Kuvvetleri Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı ve İçişleri Bakanlığı Güvenlik Genel Müdürlüğü’ne teslim ediyor. Bunun yanı sıra Pakistan’a toplamda 30 adet (ihale iptal edildi), Filipinlere de 6 adet satışı gerçekleşti. Tabii tamamın teslim edilmediğini belirtelim. Yani bir alanı hala üretim adımında.
Türkiye yönünden sarfedilen Atak helikopteri adedi ise 70’i aştı. Zaten TUSAŞ’ın 2021’in Şubat ayında yaptığı bildirimde İçişleri Bakanlığı ve TSK’ya 60’dan çok verildiği söylendi. Bugün ise seri üretimden çıkan 73 ve 74. modellerin Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edildiği bir paylaşım ile meydana çıktı.

TUSAŞ çatısı altındaki TEİ ise TEI-TS1400 motorunda son aşamaya geldi. Önce seri üretim ile T-625 Gökbey, sonrası bunun taarruz versiyonu olan T-629’a, sonrası ise Atak 2’ye entegrasyon süreci olacak.

T-129 Atak teknik özellikleri
Performans
– Maksimum sürati : 278 km/s (151 knot)

– Azami servis irtifası : 6.096 m (20.000 ft)

– Görev yüklü irtifa : 3.048 m (10.000 ft)

– Tırmanma sürati : 14,0 m/s (2.750 ft/min)

– Azami Güç/Ağırlık Oranı : 550 hp/tn

– Maksimum havada kalma vakitı : 3 sa. (3 h)

– Maksimum menzil : 561 km (303 nm)

– Ek yakıt tanklı menzil : 1000 km (540 nm)

Güç kaynağı
– Motor : 2 x LHTEC CTS800-4A

– Motor kuvveti : 2 x 1361 shp (2 x 1014 kW)

Boyut değerleri
– Uzunluk : 13,64 m

– Yükseklik : 3,96 m

– Ana rotor çapı : 11,90 m

Ağırlık değerleri
– Boş Ağırlık : 2.900 kg (6.400 lbs)

– Mürettebat : 2

– Azami kalkış ağırlığı : 5.000 kg (11.023 lbs)

– Azami silah yükü : 1.200 kg (2.600 lb)

– Kanatlarda yer alan silah bölmeleri : 4 x 300 kg (4 x 661 lbs)

– Yakıt kapasitesi : 750 kg

Aviyonikler
– Merkezi Kontrol Bilgisayarı (Çift)

– Tam Sayısal 4-eksenli Uçuş Kontrol Sistemi

– 2 x Çok işlevli Ekran (Pilot ve Yardımcı pilot)

– Hava taşıt gösterim sistemi

– Bütünleşik Ataletsel Seyrüsefer Sistemi ve GPS

– Sayısal uçuş haritası

– Uçuş veri sistemi

– Radar yükseklikölçer

– VHF/UHF alıcısı

– Yüksek Frekans alıcısı

– IFF Transponder

– Ses şifreyici / Frekans sektirici

– Görüntü veri linki

– Pasif ve aktif karşı önlemler ile DAS paketi

Donanımlar
– Görev Yönetim Sistemi

– Lazer uzaklık bulucu ile amaç bilgi toplama EO / planlayıcı, FLIR ve CCTV

– Silah balistik yörünge işleme

– Gece fikiri (Kaska ekli görüş sistemi)

– Acil hal yer tayin vericisi

– Harici ek yakıt tankları

– Bağlantı kesici

– Buzlanma algılayıcısı

– Kızılötesi baskılayıcıları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir