Kategoriler
Genel

AVRUPA BİRLİĞİ

Avrupa Birliği Parlamentosu’ndan Ukrayna kararı! AB üyeliği amacıyla başvurmuştu
Ukrayna AB üyeliği amacıyla resmi müracaatte bulunmuştu. Avrupa Birliği Parlamentosu, Ukrayna’ya aday statüsü verilmesi kararını tavsiye etti.

 

Avrupa Parlamentosu (AP), Rusya-Ukrayna sav’aşı konusu ile ilgili düzenlenen inanılmaz oturumda Ukrayna’nın AB üyeliğine destek veren karar tasarısını kabul etti.

 

Bağlayıcılığı bulunmayan tasarı, oylamaya katılan 676 milletvekilinden 637’sinin oyuyla geçti. 13 milletvekili aleyhte oy kullandı, 26 milletvekili çekimser kaldı.

BELARUS DA TELİN EDİLDİ

Milletvekilleri, Rusya’nın Ukrayna’yı “tam teşekküllü iş’galini” en kuvvetli şekilde kınayarak Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun sal’dırıdaki rolünü de telin etti.

 

AB’nin Ukrayna’ya as’keri ve insani yardımları artırması gerektiği belirti edilen tasarıda, muhabereden kaçan Ukraynalılara geçici koruma statüsü verilmesi ve istihbarat iş birliğinin önemine vu’rgu yapıldı.

Tasarıda Ukrayna’ya adaylık statüsü verilmesi amacıyla AB kurumlarına davet yapıldı, Ukrayna’nın AB ortak pazarına entegrasyonu tarafında çalışılması istendi. Milletvekilleri, Ukrayna’nın adaylık prosedürünün “liyakat” esasında ilerletilmesini talep etti.

AP milletvekilleri, Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımların genişletilmesi, Belarus’a yaptırımların artırılması, Rusya’dan gaz ve petrol alımının sınırlandırılması, AB’nin Rusya’ya, Rusya’nın da AB’ye yatırımlarının yas’aklanması, Rusya’daki bütün bankaların Avrupa mali sisteminden en’gellenmesi, Rusya ve Belarus’un SWIFT sisteminden çıkarılması, Rus gemilerinin AB limanlarına girişine izin verilmemesi gibi taleplerde bulundu.
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, vatanının Avrupa Birliğine (AB) katılması amacıyla müracaat dilekçesini imzaladığını bildirdi. Zelenskiy, Telegram kanalından yaptığı açıklamada,

Tasarıda Batı Balkanlar’a da yer verildi. Milletvekilleri, Rusya’nın Batı Balkanlar’daki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerinden duydukları kaygı ile Ukrayna’ya ve AB politikalarına destek veren Batı Balkan ülkelerine takdirlerini metinde ifade etti.

Tasarıda, “Avrupa Parlamentosunun, Sırbistan’ın Rusya’ya yönelik AB yaptırımlarına uymamasından üzüntü duyulduğu, bu durumun Sırbistan’ın AB sürecine zar’ar verdiği” belirtildi.

Metinde aday ülkelerin AB’nin yalnızca müktesebatıyla değil, ortak dış ve emniyet politikalarıyla da uyum içersinde olması beklentisi dile getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir