Kategoriler
Genel

Avrupa ülkeleri sırada!

Siparişlere yetişilemiyor: Dünyada sadece Türkiye’de yetişiyor Kilosu 25 TL olan ve dünyada sadece Türkiye’de üretilen siyah incirin hasadı başladı. Faydaları saymakla bitmeyen siyah incirin siparişlerine yetişilemiyor Dünya çapında yalnızca Türkiye’de yetişe kara incire talep her geçtiğimiz sene giderek artıyor. Geçtiğimiz sezon 27 TL’den satışa çıkan incir, bu sezon kilosu 25 TL’den alıcı buluyor.

Kraliyet ailesinin gözdesi William’ın eşi Cambridge düşesi Kate’in hamileliklerinde bulantıya iyi geldiği için derli toplu tükettiği kara incirin hasadına başlandı. Faydaları saymakla bitmeyen kara incir, bu sezon 25 TL’den tüketiciye sunuluyor. Geçtiğimiz sene 27 TL’den satışı uygulanan incirin bu sene ki satış fiyatı yapımcıyi memnun etmedi İncirin kilosu 25 TL

Bursa’da incir hasadına başlayan köylülerden Harun Deniz, 2 ay süresince yoğun bir hasat sezonu geçireceklerini söyleyerek, “Bu sene dünyaca ünlü kara incirlerimizi toplamaya başladık. 2 ay süresince yoğun bir sezon geçiyor. Dünyada yalnızca Bursa’nın köylerinde yetişen bu incir dünyanın birçok üklesinden talep görüyor. Bizim olgunlaşmaya yaklaşan incirleri yurt dışına olgunlaşan incirleri ise yurt içine topluyoruz.

Burada seçilen incirler Avrupa’da rafları süslüyor. Bu yıl 25 liradan ihracatlık inciri bizden almaya başladılar, ürün bollaşınca fiyatlar daha düşüyor. Bu incir Avrupa’da çok fazla fiyatlarla satılıyor. Bizden ise ucuz fiyata alınıyor. Biz fiyatların yukarı çekilmesini istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.