Kategoriler
Genel

ayçiçek yağı fiyatları

Toprak Mahsülleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, son dönemde devamlı olarak fiyat artışlarının yaşandığı ayçiçek yağına ilişkin konuştu. Güldal, ayçiçek yağını 129 liradan satışa sunduklarını duyurdu. Rusya-Ukrayna savaşının getirmiş olduğu kriz sonrası ayçiçek fiyatları artışa geçmişti. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, ramazan ayı öncesinde açıklamalarda bulundu. Güldal, TMO olarak ayçiçeği yağı satışı da yapıyoruz. Ayçiçeği yağının 5 kilogramlık tenekelerde satışını ziraat Kredi marketlerde gerçekleştiriyoruz. Bu ürünü de piyasanın oldukca altında 129 liradan satışa sunduk.” dedi. Rusya-Ukrayna savaşı dolaylı yoldan birçok şeyi etkilerken, ülkemizde de ayçiçek yağı fiyatlarının artmasına niçin oldu. Buna ek olarak yığınçular da eklenince fiyatlar bir hayli yükselmişti.Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, yaklaşan ramazan öncesinde yağ tutarlarını ve hububat piyasalarındaki son gelişimleri değerlendirdi. İşte haberin detayları…

Geçen yıl kurak bir sürem yaşanması nedeniyle hububat ve bakliyat ürünlerinde rekolte düşüşleri bulunduğunu anımsatan Güldal, bu zamanda TMO olarak iç piyasa ve yurt dışı imkanlarla tedariklerin sağlandığını söylemiş oldu. Güldal, Türkiye’de bu ürünlerin arz eksikliğinin yaşanmadığını ifade ederek, “bu aşamada şunu rahatlıkla ifade edebiliyoruz ki 2021-2022 tüketim döneminde gerek TMO gerekse özel sektör tedarikleri birlikte değerlendirildiğinde, birçok üründe yeterliliğimiz ve hatta devir stoklarımızla yeni hasat dönemine girmek üzereyiz. Rusya-Ukrayna Savaşı dolayısıyla yükselen tarımsal emtia fiyatları noktasında da alımlarımız kesintisiz devam etti. İç piyasada da un ve yem benzer biçimde ürünlerin tüketici ve yetiştiricilerimize makul fiyatlarla yansımasını sağladık.” diye mevzuştu.

“bugüne dek 3 milyon ton…”
Geçen yıl temmuz ayından itibaren küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı hayvan sektörlerinin yem maliyetlerini azaltmak için arpa, yemlik mısır ve yemlik buğday satışlarına başladıklarını hatırlatan Güldal, şu değerlendirmede bulundu: Yeni hasat dönemine kadar da yem regülasyonu kapsamında bunu sürdüreceğimizi ifade etmiştik. Bugüne kadar 3 milyon ton yem maddesini hayvansal ürün yetiştiricilerimize ve üreticilerimize makul şekilde, piyasanın yüzde 50 altında temin ettik, etmeye de devam ediyoruz. Yem ham maddesi satışı yaparak üreticilerin maliyetlerini paylaşıyoruz ve yükselen yem maliyetlerinden etkilenmemeleri için katkı sağlıyoruz. Aylık 675 bin ton yem ham maddesini üretici, yetiştirici ve çiftçiye makul fiyatlarla tahsis ediyoruz.”

Un tutarlarının makul çerçevede seyretmesi için de geçen yıl eylül ayından itibaren başlattıkları çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Güldal, ekmeklik buğdayı piyasanın yarı fiyatına fırıncılara ve ekmek üreticilerine temin ettiklerini bildirdi. Güldal, ekmeklik buğday satışlarının sürdüğüne dikkati çekerek, “Burada da 3,2 milyon ton ekmeklik buğdayı sektöre ve dolayısıyla tüketicilerimize makul fiyatlarla ulaştırmış olduk. Aylık 550-600 bin ton yöreında ekmeklik buğday satışı yapıyoruz ve makul fiyatla veriyoruz. Çuval başına piyasa tutarlarının 120 lira altına un tedarik ediyoruz. Ekmek üreticilerine piyasanın çok altında sattığımız buğdayla, ekmek maliyetinde undan gelen fiyat artışı minimize edilmiştir. Bu regülasyonla ekmek maliyetindeki unun etkisi en az seviyeye indirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizin her yerindeki hububat üretim alanlarını ve ilkbahar ekilişlerini yakından izliyoruz” Gelecek sezona ilişkin beklenti ve hesapları da ele almaya başladıkları bilgisini veren Güldal, şöyle mevzuştu: Yeni hasat dönemine erken hasatta 2 ay, düzgüsel hasatta 2,5-3 aylık dönem var. Geçen yılla mukayese edersek ülkemizin genelinde bu yıl geçen seneden çok daha iyi yağış aldık. Başta hububat üretim bölgeleri olmak üzere yeterlilik mevcut. İç Anadolu ve diğer bölgelerde kar ve yağmur, ürün gelişimini çok olumlu etkiliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden aldığımız bilgiye bakılırsa, hasat devri öncesine kadar ülkemizde mevsim normallerinde yağış planlanıyor. Bu da tarımsal ürünlerdeki rekoltelerimizin geçen yıldan daha yüksek seviyede gerçekleşeceği anlamına geliyor ancak şu an rekolte tahmini yapmak için erken. Çimlenme ve bitki gelişimine bakıyoruz ve tüm sahayı yakından takip ediyoruz. Ülkemizin her yerindeki hububat üretim alanlarını ve ilkbahar ekilişlerini yakından izliyoruz.”

“Alım fiyatları hazırlanıyor”
Güldal, geçen seneden daha iyi hububat üretimi beklediklerini belirterek, “bu noktada üreticilerimize de iletiımız, üst gübreleme imkanı olan üreticilerin bunu tamamlamaları ve hasada iyi hazırlık yapmaları. Üreticilerin artan maliyetleri dikkate alarak beklentilerinin ne olduğunu biliyoruz. Bu anlamda gerek tarım ve Orman Bakanlığımız gerek TMO uzmanlarıyla üretim maliyetlerini dikkate alıyoruz. Hasat dönemiyle birlikte üreticilerimiz için maliyetleri esas alarak ürünlerinin değerine bakılırsa alım fiyatları hazırlanmış olacak.” dedi. Prinç, nohut ve mercimek gibi hububat ve bakliyat ürünlerini TMO satış noktaları ile ziraat Kredi marketlerde satışa sunduklarını vurgulayan Güldal, şunları kaydetti:

“Bu ürünlerin fiyatının makul olduğu tüketiciler tarafından değerlendiriliyor ve bunlar yoğun rağbet görüyor. TMO olarak ayçiçeği yağı satışı da yapıyoruz. Ayçiçeği yağının 5 kilogramlık tenekelerde satışını tarım Kredi marketlerde gerçekleştiriyoruz.

Bu ürünü de piyasanın fazlaca altında 129 liradan satışa sunduk. Böylece yurttaşların makul fiyatlarla bu ürünlere ulaşma imkanını sağlamış oluyoruz. Hububat, pirinç ve bakliyat ürünlerinde herhangi bir arz eksikliği söz mevzusu değil, hem stoklar yeterli bununla birlikte besin üretimi ve akışında, tüketiciye erişmesinda daralma yok. TMO’nun müdahaleleriyle bu ürünlerin fiyatları makul seviyede tutulmuştur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir