Kategoriler
Genel

Ayçiçek yağı fiyatları

Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışma ortamı devam ederken ziraat yazarı Ali Ekber senedirım, ayçiçek yağı tutarlarında artış bekliyor. Rusya ve Ukrayna savaşı sebebiyle küresel piyasalarda buğday fiyatları 14 yılın zirvesine çıktı. Türkiye ise geçen yıl buğdayın yüzde 78’ini Rusya’dan yüzde 12’sini Ukrayna’dan alıyor. Ayçiçek yağında yüzde 85’ini mısırında yüzde 55’i ithal ediyoruz.

Halktv.Com.Tr’ye konuşan ziraat yazarı Ali Ekber senedirım çıkan savaş sebebiyle Türkiye’nin önünde 2 büyük risk bulunduğunu belirterek yaşanacaklara karşı uyardı. Senedirım, ekmek şeklinde unlu mamullerde ve ayçiçek yağı tutarlarında artış yaşanacağını öngörüyor. Türkiye açısından bakmış olduğumızda Ukrayna Rusya savaşı ülkemizi iki yönlü etkileyecek” diyen ziraat yazarı Ali Ekber yıldırım önümüzdeki günlerde yaşanacakları şöyle beyan etti:

“Rusya’nin limanları açık fakat…”
Birincisi yaptığımız ithalatın önemli bir bölümü Rusya ve Ukrayna’dan. Buğday’ın yüzde 78’ini Rusya’dan yüzde 12’sini Ukrayna’dan alıyoruz. Bu ayçiçek yağında yüzde 85’i buluyor. Mısır’da da yüzde 55’i kabul eden bir rakam var. Savaş sürerse bu ürünlere ulaşamayacağız ve ya ulaşmada sorunlar yaşayacağız. Şu anda Ukrayna limanları kapalı. Rusya’nin limanları açık ama savaş ortamında gemiler bu ürünleri ne kadar getirebilir? Orası tamamen belirsiz. Çok sorunlı günler bizi bekliyor.

İkincisi bu yaptırımlar sebebiyle fiyatlar artıyor. Örneğin bugün buğday ithalatı için bir ihale yapıldı. Geçen hafta buğdayın tonuna 320 dolar fiyat verilmişti. Bugün 400 dolar fiyat verildi. Fiyat yönünden çok ciddi bir artış söz konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir