Kategoriler
Genel

Ayçiçek yağları

Ayçiçek yağı tutarlarında yukarı yönlü hareket devam ederken korkunç bir iddia ortaya atıldı. Hürriyet’ten Sefer Levent, atık yağların ayçiçek yağına karıştırılarak yeniden piyasaya sürüldüğünü açıkladı. Ayçiçek yağı tutarlarındaki aşırı artış korkunç bir gerçeği daha gün yüzüne çıkardı. Büyük işletmelerde kullanılan atık ayçiçek yağlarını toplayan kaçakçılar, bunu hem ayçiçek yağına karıştırarak yine piyasaya sürüyor. Ekonomi için de sağlık için de büyük tehlike kapıda… Ayçiçek yağı fiyatları son ayların en tartışmalı mevzusu. Baskınlar yapılsa cezalar artırılsa da ayçiçek yağı fiyatları bir türlü düşürülemiyor. Hal bu şekilde olunca kaçakçılar devreye girdi ve vatandaşa atık ayçiçek yağı yedirmeye başladı. Peki kirli ve korkunç çark nasıl işliyor?. Hürriyet yazarı Sefer Levent açıkladı. İşte Levent’in o ifadeleri…

İddia korkunç. Son bir aydır gündem olan ayçiçeği yağı şimdi de kaçakçıların iştahını kabartmış durumda. Sağlımızı tehdit eden olay şu şekilde gelişiyor Atık yağlar…
– Lokantalarda, yemek fabrikalarında biriken atık yağlar lisanslı şirketlere teslim edilmek zorunda. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre bu yağlar isteğe gore çöpe atılamıyor; kanalizasyon sistemine boca edilemiyor.

Çalışanlamış olur yapıyor
– Bazı lokanta ve yemek fabrikalarındaki aşçı, bulaşıkçı benzer biçimde elemanlar atık yağların bir bölümünü sisteme girmeyerek, saklıyor. Bu yağlar, işbirliği içinde oldukları atık yağ şirketi çalışanlamış olurına yahut kaçakçılara el altından teslim ediliyor. Meydana getirilen bu teslimatın sonucunda da atık yağı kayıtsız bir şekilde satan kişilere 50 kilogram’lık bidonlardaki yağ için açıktan para ödeniyor.

5 liraya satıyorlar
– sonrasında bu atık yağlar merdiven altı üretim icra eden firmalara satılıyor. İddia o ki, bu firmalar atık yağın litresine 5 TL civarında para ödüyor. Merdiven altı firmalar atık yağları işlemden geçirip ham ayçiçeği yağına karıştırıyor.

Böylece çok ucuz bir maliyetle ellerindeki ham yağ miktarını arttırıyorlar. Lokanta ve yiyecek fabrikalarına ucuza satılıyor  elde edilen zararlı yağ irili ufaklı restoran, lokanta veya yiyecek fabrikalarına iskontolu bir şekilde satılıyor. sonunda bu yağ ile yapılmış yemekler tüketicinin önüne konuluyor.

Her litresi bir servet
Marketlerde minik bir araştırma yaptım. Ayçiçeğiyağının litresi yaklaşık 30-40 TL’den satılıyor. Ham yağın litresi ise 20 TL. Özetle ham yağa karıştırılan her litre atık bitkisel yağda hem kaçakçıların bununla beraber bu işin içinde olan firmaların cebine servet akıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir