Kategoriler
Genel

BABACAN VE GÜL

Gerçek çok diğer çıktı! Ali Babacan ve Abdullah Gül…
Gazeteci Abdulkadir Selvi, seçime kendi adaylarıyla gireceklerini aktaran DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın eski cumhurdiğernı Abdullah Gül ile beraber yol alacağı iddialarına değinerek, “Aralarının iyi olmadığı geliyor kulağıma. Hem kendisi varken yıpranmış bir Abdullah Gül’ü namacıyla ileri sürsün?” dedi.
Cumhurdiğernı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen vakitlarda yaptığı, “6’lı masa 2023’ü göremeyecek” açıklaması gündemdeki konumunu korurken, birbirlerine aba altından değnek gösteren Millet İttifakı ilk firesini verdi. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, seçimlere kendi partileriyle ve kendi adaylarıyla gireceklerini açıkladı.

Babacan’ın açıklaması akıllara eski cumhurdiğernı Abdullah Gül’ü getirdi. Daha evvel de Abdullah Gül ile beraber yol yürümek isteyen Babacan’ın, seçimlerde eski cumhurdiğernını aday göstermek istediği ileri sürüldü.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Babacan ve Gül iddialarına değinerek gerçeğin diğer bulunduğunu belirtti.

Selvi’nin günümüz yazısının alakalı bölümü şu şekilde:

Son dönemlerde ufak partiler mühim atılımler yaparak gündemi belirleyebiliyorlar. Ümit Özdağ’ın Mansur Yavaş çıkışından sonra Ali Babacan da seçimlere DEVA Partisi olarak katılacaklarını açıklayarak dikkatleri üstüne çekti.

Babacan’ın seçimlere tek başına gireceklerini açıkladığı sırada İstanbul Mushafı’nın tanıtım toplantısı namacıylaiyle AK Partililerin bulunduğu bir grupla beraberydim. İlk tepkileri, “El yükseltiyor” oldu. “Taktik atılım” diyen de çıktı.

CAN ALICI SORU

AK Partililerin asıl merak ettiği ise 6’lı masa ve cumhurdiğernlığı seçimiydi. 6’lı masadan ayrılıyor mu, muhalefetin cumhurdiğernı adayını destekleyecek mi, cumhurdiğernı adayı olacak mı soruları havada uçuştu. Babacan o sırada basın toplantısına devam ediyordu.

MUHALEFETTE PANİK

Muhalefet cep’hesinin nabzını tutmak amacıyla AK Partili grubun arasından sıyrıldım. M’uhalefette en’dişe vardı. Kısa süreli “6’lı masa dağılıyor mu?” paniği yaşandı. Babacan, “6’lı masada sunduğumuz tüm sözlerin arkasındayız” deyince biraz rahatladılar.

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI

Sonra asıl soru geldi. Cumhurdiğernı adaylığı hususu. Babacan, “Ortak cumhurdiğernı adayı seçimlerde başarı sağlamak amacıyla mühim olacaktır. Mutabakat sağlanamazsa değişik seçeneklere de bakılır. A planımız 6’lı masada ortak aday oluşturup tek adayla seçimlere girmek. A planımız bu” dedi. Bu cevap muhalefetin başını karıştırdı. Bir de Temel Karamollaoğlu’nun gündeme getirdiği üçlü ittifak hususu vardı. DEVA kendi başına seçimlere girecekse o vakit üçlü ittifak nasıl olacak? Babacan, “Bize gelebilecek değişik tekliflere, değişik işbirliği alanlarına açık bulunduğumuzu, her vakit diyalogdan yana bulunduğumuzu ifade ettik” diye konuştu.

MASA DAĞILDI

Babacan ve muavini İdris Şahin cumhurdiğernı adayı hususu ile alakalı 6’lı masa ile beraber hareket edeceklerini söylediler ama ikna edici olmadılar. Bu halde muhalefet 6’lı masaya nasıl devam edecek? Babacan seçimlere ayrı girecekse CHP’li bir cumhurdiğernı adayını namacıyla desteklesin?

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI

Babacan’ın elini sağlamlaştırmak amacıyla bir atılım yaptığı belli. Siyasette bu tür taktik atılımler olur. Tabii başarılı çıkacaksan. Yoksa kendi taktiği ile sırtı yere gelen pehlivana dönersin. Babacan’ın bir ileri atılımsi kendisinin cumhurdiğernı adaylığı olabilir mi? Babacan bu çıkışı Abdullah Gül amacıyla yaptı deniliyor ama pek katılmıyorum. Aralarının iyi olmadığı geliyor kulağıma. Hem kendisi varken yıpranmış bir Abdullah Gül’ü namacıyla ileri sürsün? Konuştuğum AK Partililerde “Bu daha başlangıç” havası vardı. “6’lı masa dağıldı” yorumları ağırlıktaydı. “Bize ihanet eden onlara da ihanet etti” yorumları da yapılmadı değil. İki kanada kulak vermem faydalı oldu. Çünkü bu yazıyı ben yazmadım, sıcağı sıcağına gerçekleştirdikleri değerlendirmelerle onlar yaptı.

YENİ SÜPRİZLER OLUR MU?

Cumhurdiğernı adayını tayin sürecinde ve milletvekili listelerini hazırlama adımında bu tür kopmalar bekleniyor. Testi çatladı. Bu testi bundan sonra su tutmaz. 6’lı masa şeklen ortada dursa da siyaseten anlamını kaybetti.

KILIÇDAROĞLU SARSILDI

Babacan’ın kararı en çok Kılıçdaroğlu’nu sarstı. Hem ortak cumhurdiğernı adaylığı suya düştü hem de Babacan’a diğer liderlerden daha çok değer veriyordu. Öyle ki bir lider, “Babacan’la Kılıçdaroğlu arasında ayrı bir ittifak var gibi. Her namacıylase ona çok değer veriyor” demişti. Zaten demokrasinin yıldızı ilan etmişti. Kılıçdaroğlu’nun prensi gözüyle bakılıyordu. Babacan, Erdoğan ve Gül’den sonra Kılıçdaroğlu’na da kazık attı. Babacan’ın açıklamasının Kılıçdaroğlu’nu sarstığı ve devamı ileriki mi endişesı yaşattığı söyleniyor. Ben Kılıçdaroğlu’nun dikkatini Abdullah Gül faktörüne bağlamıştım ama meğer Kılıçdaroğlu, Babacan’ı elinde tutmak istiyormuş.

AKŞENER VE KILIÇDAROĞLU’NUN ÇABASI

Bu arada Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener erken seçim diye bastırırken bu tür kopmaların önüne geçmeye çalışıyorlarmış. Ama başarılı olamadılar. Testi çatladı. Bu testi bundan sonra su tutmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir