Kategoriler
Genel

Bakakaldı

İsviçre Konfederasyon Başkanı Ignazio Cassis, beraberinde bir heyetle üç günlük Nijer ziyareti kapsamında başşehir Niamey’de Nijer Devlet Başkanı Muhammed Bazum ve hükümetin öteki üyeleriyle bir araya geldi. Osmanlı’dan bu yana varlığını sürdüren, Agadez eyaletindeki Agadez Sultanlığı’nı da ziyaret etti. O ziyaretten İsviçre makamları tarafınca paylaşılan bir fotoğraftaki ayrıntı dikkatlerden kaçmadı.

GÖZÜ OSMANLI TUĞRASINDA KALDI Cassis’e eşlik eden Temsilciler Meclisi Başkanı Irene Kalin, İsviçre Konfederasyon Başkanı’nın oturmuş olduğu yerin derhal üstüne bulunan Osmanlı tuğrasına bakıyordu. İsviçre heyetinin şaşkın bakışlarla incelemiş olduğu Osmanlı tuğrasının oradaki varlığının arkasında ilginç bir öykü bulunuyor.

“İSTANBUL’DAN GELEN” HALKI Agadez Sultanlığı, Osmanlı döneminden bu yana varlığını sürdürüyor. 1400’lü senelerın adım atarında Agadez’den kabileler, Osmanlı’dan kendilerini yönetecek bir önder ister. Bunun üzerine devrin padişahı, siyahi bir cariyesinden doğma Yunus isimli şehzadesini bölgeye yollar. Bunun üzerine Agadez Sultanlığı kurulur. Çoğunluğu Tuareg kültüründen olan Agadez Sultanlığı o günden bugüne “İstanbuleva” (İstanbul’dan gelen) halkı olarak anılıyor.

PADİŞAHTAN YARDIM İSTEDİLER Agadez Sultanı İbrahim Umaru, İstanbuleva halkının tarihini şöyle anlatıyor: Tuareg halkı, birlik ve kimlik sorununa kalıcı bir çözüm aramaya yöneldi. Oluşturulan konfederasyonların içinde çok etkili olan din adamları kalıcı bir çözüm önerdi. Çözümü yurt haricinde bir önder aramakta buldular. Bu önder dünyadaki birçok halk tarafınca saygı gören bir imparatorluktan gelmeliydi. Bu yüzden uzak bir ülkede bir sultana gitmeye karar verildi. Bunun için yola çıkan 400 savaşçıdan bir tek 7 kişi Bab-ı Ali’ye ulaşmayı başardı. Problemi padişaha anlattı. Bu mevzularda çok kırılgan olan padişah, cariyelerinden birinden olma bir şehzadeyi bu iş için atama etti.

OSMANLI SOYUNDAN GELİYOR Şehzade ve beraberindekiler yola çıktı. Düzenlenen güvenoyu töreni için çeşitli konfederasyonların delegeleri bu etkinliğe çağrı edildi. Böylece Agadez Sultanlığı kurulmuş oldu. Osmanlı, takvimler 1405 yılını doğrusu senedirım Beyazıt dönemini gösterdiği zaman, bu olayla birlikte Afrika’daki en uzak toprağına yerleşmiş oluyordu. Agadez Sultanı İbrahim Oumarou da o zaman bölgede yönetici olarak atanan Yunus Sultan’ın soyundan geliyor.

SAYGIDAN SULTAN DENİLİYOR Osmanlı’ya saygıdan dolayı sadece Nijer’in Agadez şehrinde şehir yöneticisi kendisini Sultan olarak ifade ediyor. Agadez Sultanı, kabileler arasındaki uyuşmazlıkların çözümünde de etken rol üstleniyor. Nijer devleti nezdinde itibarı olan Sultan’ın, bununla birlikte bölgenin gelişimi ve açlığın azaltılması, işsizlerin iş bulması, evlenecek olanakı olmayanlara destek olma benzer biçimde sosyal işlevleri de bulunuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir