Kategoriler
Genel

BAKAN AKAR

Bakan Akar’dan tepki: Bunlar çık’maz sokak
Milli Sav’unma Bakanı Hulusi Akar, ter’ör teş’kilatı P’KK/Y’PG’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde temsilcilik açtığını hatırlatarak, ‘Bunlar kış’kırtıcılığın ve içtenyetsizliğin, Türkiye’ye karşı ter’örü desteklemenin tipik örnekleridir. P’KK/Y’PG ter’ör teş’kilatı. Siz bunlara yer, vatan veriyor, onları destekliyorsunuz. Ter’örü destekliyorsunuz. Bunlar doğru şeyler, çıkar yollar değil. Bunlar çıkmaz sokaktır.’ ifadelerini kullandı.

Milli Sav2unma Bakanı Hulusi Akar, ter’ör teş’kilatı P’KK/Y’PG’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde temsilcilik açtığını hatırlatarak, ‘Bunlar kış’kırtıcılığın ve içtenyetsizliğin, Türkiye’ye karşı ter’örü desteklemenin tipik örnekleridir. P’KK/Y’PG ter’ör teş’kilatı. Siz bunlara yer, vatan veriyor, onları destekliyorsunuz. Ter’örü destekliyorsunuz. Bunlar doğru şeyler, çıkar yollar değil. Bunlar çıkmaz sokaktır.’ dedi.

Akar, Mavi Vatan Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü faaliyetleri ardından tatbikata katılan gemilerin k’omutanlarına video konferans yöntemiyle hitap etti.

Başarılı bir t’atbikat gerçekleştirildiğini bildiren Akar, “Hem t’atbikat hem başka faaliyetlerimiz işaret ediyor ki Türk Deniz Kuvvetleri hak, ilgi ve çıkarlarımızı emniyetliğini sağlamak ve kollamakta azimli, kararlı ve bunu yapabilecek güçte.” diye konuştu.

Deniz canlıları dahil etrafa zar’ar verilmemesi amacıyla tatbikatın hem düzenleme hem icrasında mühim tedbirlerin alındığını altını çizen Akar, “Bu esasen bütün faaliyetlerimizin asli ilkesidir. Bütün faaliyetlerimizde masum insanlara, etrafa, tarihi dokuya, dini yapılara, kültür eserlerine zar’ar vermemek amacıyla azami gayret işaret ediyoruz. Bu hususta iddialıyız.” değerlendirmesini yaptı.

“Yunanistan’la pro’blemlerimızın barışçıl yol ve yollarla çözülmesini istek ediyoruz”
Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilere değinen Akar, “Yunanistan ile olan ilişkilerimizde uluslararası hukuka saygılıyız ve daima iyi komşuluk ilişkilerinden yanayız. Mevcut pro’blemlerimızın barışçıl yol ve yollarla çözülmesini istek ediyoruz.” dedi.

Bu kapsamda diyaloğun önemine vurgu yapan Akar, “Diyalog konusu ile ilgili komşumuz biraz yavaş adım atıyor. Biraz daha aktif olmalarını bekliyoruz.” diye konuştu.

İki ülke arasında istişari görüşmelerin, ayrıştırma usulleri ve emniyet artırıcı önlemler toplantılarının gerçekleştirildiğini anımsatan Akar, sav’unma bakanlıkları arasındaki emniyet artırıcı önlemler toplantısının dördüncüsünü Türkiye’de gerçekleştirmek üzere Yunan yetkilileri beklediklerini bir kez daha söyledi. Bazı Yunan yöneticilerin provokatif eylem ve söylemlerine ilgi çeken Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu provokatif eylem ve söylemler, aramızdaki teması olumsuz yönde etkiliyor. Hukuk dışı eylemlerin, söylemlerin sağlıklı olmadığını, kimseye fayda sağlamadığını, her bireyin bu hususta dikkatli olması lüzumluliğini yine yine kendilerine hatırlatıyoruz. Zaman vakit çok çelişkili ifadeler çıkıyor. Bir doğrultuda ‘N’ATO içersinde mü’ttefikiz, komşuyuz’ deniliyor, başka doğrultudan da düşmanca tutum içersinde Türkiye’ye bakış sergileniyor. Olur olmaz, vakitli vakitsız, lüzumlu lüzumsuz Türkiye’yi s’uçlayıcı, karalayıcı bazı ifadelerin kullanılması kimseye fayda sağlamaz, bunun altını çizmek istiyorum.”

Hulusi Akar, Yunanistan’ın detaylı it’tifaklar peşinde koştuğunu, silahlanma yarışına girdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bu silahlanma gayreti ile Yunanistan ciddi bir maliyetin altına giriyor. Ekonomik halleri esasen malum. Bu şartlar altında bu tür abartılı bir sil’ahlanma gayretinin getireceği mali külfetinin, zar’arının komşu Yunanistan halkına olacağını görmek lazım. Yunan halkının menfaatine, refahına karşı silahlanma gibi bazı hedefler peşinde koşmanın hatalı olduğunu görmek lazım. İki ülke arasındaki ilişkilerde tarih, coğrafya, hukuk ve geçmişte yaşanan tecrübeler var. Bunların hepsini bir kıyıya bırakıp düşmanca, ayrıştırıcı bir dil kullanmak son derece sakıncalı.”

“Söz söylemeye kimsenin hakkı yok”
İkili ilişkilerde hukukun önemine vurgu yapan Akar, “Yunanistan uluslararası anlaşmalara aykırı olarak 23 adadan 16’sını sil’ahlandırmış vaziyette. Bu aleni bir ihlal, hukukun asliden, kökünden ihlali. ‘Bunu konuşmayalım’ diyorlar. Niye? Eğer uluslararası hukuka uyacaksak buradan başlamak lazım. Bu adaları anlaşmalara aykırı şekilde sil’ahlandırırken Türkiye’nin tamamiyle savunma hedefli gayretlerine söz söylemeye kimsenin hakkı yok.” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.