Kategoriler
Genel

BAKAN AKAR

Ukrayna-Rusya ger’ginliğiyle alakalı Bakan Akar’dan açıklama
Ukrayna-Rusya ger’ginliğiyle alakalı açıklama yapan Bakan Akar, ‘Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Orada bir as’keri hareketlilik söz konusu. Bu as’keri hareketliliğin birtakım etkisi var. Bu hususta basında çıkan birtakım haberler var. Bunların çok ihtiyatla değerlendirilmesi gerekir. Çünkü birtakım dezenformasyon, yalan haberlerden bahsediliyor. Bunlardan ötürü istenmeyen birtakım durumların doğmasını engellemek gerekir.’

Bakan Akar, Münih Em’niyet Konferansı’na khamleının ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Brüksel’deki NATO Sav’unma Bakanları Toplantısı ardından Almanya’ya geçtiğini ifade eden Akar, Münih Emniyet Konferansı’nın küresel ve çevresel emniyet problemlerinin tartışıldığı dünya genelinde bir organizasyon olduğunu belirtti.

Burada hem Türkiye’nin görüşlerini ifade etme olanağı bulduklarını hem de çift görüşmeler yaptıklarını belirten Akar, “Ter’ör örgütleri P’KK/Y’PG’nin yanı sıra DEAŞ, FETÖ ile yaptığımız mücadelenin ne manaya geldiğini, arkadaş ve müttefiklerimizden neler beklediğimizi de Emniyet Konferansı esnasında dile getirme fırsatı bulduk.” diye konuştu.

Konferansın bu kapsamda çok faydalı geçtiğini açıklayan Akar, konferans esnasında Sav’unma Politikaları ve İnovasyon Forumu’nda da bir konuşma yaptığını hatırlattı.

– “TER’ÖR KORİDORUNU PARÇALADIK”

Bakan Akar, Türk Sil’ahlı Kuv’vetleri’nin, Cumhuriyet tarihinin en yoğun döneminden geçtiğini, hem ülke içersinde hem sınır ötesindeki faaliyetlerle Türk milletinin hak ve menfaatlerini korurken, arkadaş ve kardeş ülkelerin haklı davalarında yanlarında olmayı sürdürdüklerini kaydetti.

Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki ter’örist varlığına ilgi çeken Akar, “Özellikle Suriye’nin kuzeyinde geçtiğimiz senelerde ter’öristler yönünden bir ter’ör koridoru oluşturulmak istendi. Gerekli mücadeleyi yaparak, Mehmetçiğin kahramanlık ve fedakarlığıyla ter’ör koridorunu parçaladık.” dedi.

Mehmetçiğin, kendine verdiği görevleri en iyi şekilde yerine getirebilmesi amacıyla en üst teknoloji sil’ah, araç-gereç ve mühimmatla don’atılmasının önemine değinen Akar, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, teşviki ve desteği sayesinde sav’unma sanayisinde çok mühim adımlar atıldı, gurur verici bir hamle gerçekleşti. Sav’unma sanayisinde yerlilik ve millik seviyesi yüzde 80’lere yaklaştı. Bundan sonra da yapılacak çalışmaların çetin geçeceğinin farkında, bilincindeyiz. Kamu, özel sektör, üniversiteler, vakıflar el ele vermek amacıyla tek yumruk, tek kalp durumunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah bunun sonucunda da çok daha mühim ve başarılı neticeler elde edeceğiz.”

– “OLUMLU, YAPICI BİR GÖRÜŞME OLDU”

Bir gazetecinin Almanya Sav’unma Bakanlığı görevine getirilen Christine Lambrecht ile görüşmesine dair sorusu üstüne Akar, “Son derece olumlu, yapıcı bir görüşme oldu.” yanıtını verdi.

Samimi geçtiğimiz görüşmede ortak değerlerin, işlemiş tecrübelerin ele alındığını açıklayan Akar, “Görüşmemizin hem ülkelerimize hem NATO ittifakına mühim katkılar sağlayacağını değerlendiriyorum.” görüşünü paylaştı.

Akar’a, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ve IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile yaptığı görüşmeler hatırlatılarak, “Bu görüşmelerin ter’örle mücadeleye yönelik yansımalarını sahada görecek miyiz?” sorusu yöneltildi.

Türkiye’nin, bütün komşularının sınırlarına, bağımsızlığına, egemenliğine saygılı olduğunu altını çizen Akar, bunun, TSK’nın bütün faaliyetlerinde kusursuz olarak yerine getirildiğini belirtti.

Milli Sav’unma Bakanı Akar, şu şekilde devam etti:

“Bununla beraber sınırlarımızın, halkımızın, ülkemizin emniyetliğini sağlamak amacıyla en son ter’örist tesirsiz duruma getirilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim rastgele bir şekilde orada ope’rasyon yapmamız komşularımıza saygısızlık değil. Biz bilakis o bölgeye yardımcı olmak istiyoruz. Bir an evvel oralarda nizamı, intizamı, sükuneti, barışı bozan bu ter’ör unsurlarının ayıklanmasına gayret gösteriyoruz. Bu manada hem Dışişleri Bakanı Hüseyin, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani hem de IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile yaptığımız görüşmelerde de bu hususta hepimiz mutabıkız.

Ter’öre karşı mücadele ve bundan bir an evvel kurtulma konusu ile alakalı hepimiz mutabıkız. Ben kendilerine çok açık ve net bir şekilde şunu ifade ettim: ’40 yıldan beri mücadele ediyoruz. Artık bundan bir an evvel kurtulmamız gerekiyor. Bunun amacıyla de ter’örist nerdeyse hedefimiz orası’ ilkemizi kendilerine hatırlattık.

Ayrıca yaptığımız bütün ope’rasyonlarda masum halka, tarihi, dini, kültürel yapılara, etrafa zar’ar verilmemesi amacıyla elimizden gelen her türlü gayreti hem düzenleme hem icra safhasında gösterdiğimizi de bir kez daha paylaşma fırsatı bulduk.”

– RUSYA VE UKRAYNA ARASINDAKİ GERGİNLİK

Rusya-Ukrayna stresine yönelik soru üstüne de Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın iki hafta evvel bir heyetle Ukrayna ziyareti vardı. Cumhurbaşkanımız, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile bizler de muhataplarımızla çok içten görüşmeler yaptık. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Orada bir as’keri hareketlilik söz konusu. Bu as’keri hareketliliğin birtakım etkisi var. Bu hususta basında çıkan birtakım haberler var. Bunların çok ihtiyatla değerlendirilmesi gerekir. Çünkü birtakım dezenformasyon, yalan haberlerden bahsediliyor. Bunlardan ötürü istenmeyen birtakım durumların doğmasını en’gellemek gerekir.”

Türkiye’nin, NATO içersindeki bütün sorumluluklarını başarı ile yerine getirdiğini hatırlatan Akar, “Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin orada rahat, emniyet ve refah içersinde yaşaması bizim en içten dileğimiz. Bu manada da Montrö Sözleşmesi’nin mühim olduğunu, buna lüzumlu desteğin sağlanması gerektiğini, Montrö Sözleşmesi’nin sağladığı sistemin bütün taraflar amacıyla faydalı olduğunu burada da ifade etme fırsatı bulduk.” sözlerini sarf etti.

– 4 GÜNDE 19 GÖRÜŞME

Öte yandan Bakan Akar, Brüksel’de N’ATO Sav’unma Bakanları Toplantısı ile başlayan, ardından Münih’te Em’niyet Konferansı ile devam eden 4 günlük yoğun programında çok sayıda çift görüşme gerçekleştirdi.

NATO Karargahı’ndaki toplantılara katılan Akar, bunun yanı sıra İngiltere Sav’unma Bakanı Ben Wallace, Romanya Sav’unma Bakanı Vasile Dincu, Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks, Estonya Sav’unma Bakanı Kalle Laanet, Kuzey Makedonya Sav’unma Bakanı Slavjanka Petrovska ve Hollanda Sav’unma Bakanı Kajsa Ollongren ile bir araya geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile de görüşen Bakan Akar, Türkiye ve Yunanistan arasında s’res yaşanan bir dönemde sürpriz bir görüşmeye de imza attı.

Yunanistan Sav’unma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos ile spontane görüşen Akar, ardından yaptığı açıklama ile görüşmeyi “olumlu ve yapıcı” olarak nitelendirdi.

Akar, toplantı vesilesiyle Bulgaristan Sav’unma Bakanı Stefan Yanev, İspanya Sav’unma Bakanı Margarita Robles ve ABD Sav’unma Bakanı Lloyd Austin ile de ayaküstü görüşme fırsatı buldu.

– İKİLİ GÖRÜŞMELER MÜNİH’TE DE SÜRDÜ

Sav’unma Bakanları Toplantısı’nın anında ardından N’ATO Karargahı’ndan ayrılarak Münih’e geçtiğimiz Akar, çift görüşmelerine burada da devam etti.

Göreve yeni atanan Almanya Sav’unma Bakanı Christine Lambrecht bir araya gelen Akar, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani ve IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile de görüştü.

Somali Dışişleri Bakanı Abusaid Muse Ali’yle görüşen Akar, birtakım sav’unma sanayisi şirketlerinin üst yöneticileri ile de bir araya geldi.

Dört günlük ziyareti boyunca katıldığı oturumlar haricinde 19 görüşme sağlayan Akar, daha sonra yurda döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir