Kategoriler
Genel

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU

Bakan Karaismailoğlu’ndan mahsur kalan Türk gemileriyle alakalı yeni açıklama
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sunmuş olduğu Başkent Kulisi programında soruları yanıtladı. Karaismailoğlu, Ukrayna’da bekleyen 23 Türk gemisiyle alakalı açıklama yaptı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sunmuş olduğu Başkent Kulisi programında soruları yanıtladı.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal7 ekranlarında yayınlanan Başkent Kulisi’nde Mehmet Acet’in sorularını yanıtlıyor…@akaraismailoglu@acetmehmettw
https://t.co/NUDKpIhQth

Karaismailoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

İSTANBUL’DA KAR YAĞIŞI

Ülkemizin lü’zumsinimi olan yağmur ve kar vardı. Olumsuz hava koşullarında vatandaşımızın ulaşımını karşılamak asli görevlerimizden. Biz de bu hususta hazırlıklıyız. 15 binin üzerinde çalışma arkadaşımız yalnızca karla mücadele çalışıyorlar. 440 karla mücadele merkezinden birebir arkadaşlarımız takip edip lüzumlu müdahaleleri yapıyor. Meteorolojik bilgiler de olmazsa olmazımız. Marmara Bölgesi amacıyla bugün de dahil 4 günlük bilgiler geldikten sonra hazırlıklarımızı günler evvelsinden yapmıştık.

Dün yaşanan (Kuzey Marmara Otoyolu’ndaki) ka’za tamamiyle trafik ka’zası. Yar’alanma da olmadı.
Havalimanlarımızda da 4 günü başarılı şekilde geçirdik. Uçuşlar sistemli şekilde devam ediyor.

(Hızlı trenlere talep oldu mu?) Hızlı tren bu hallerde çok işe yarıyor. Aynı şekilde konforu var. Büro olarak bile kullanabileceğiniz ve ulaşımı sağlayabileceğiniz çok mühim bir ulaşım aracı.
UNKAPANI KÖPRÜSÜ’NÜN KAPATILMASI

Karın dışında bakımla alakalı problemleri var. Şehir içersinde dün gece biraz olumsuzluklar vardı ama onlar da ortadan kalktı.

Unkapanı Köprüsü, 80 senelik bir köprü. Periyodik bakımları mühim.

(Büyükşehir Belediyesi bakmıyor mu?) İnşallah bakıyordur. Bakması lüzumiyor çünkü. Kapasitesi çok yüksek, ilgi edilmesi lüzumen bir yer.

Teh’like arz eden hal var. Ortası açılıp yine kapanıyor. Dubalar üzerinde köprü. Onların bakımlarını iyi gerçekleştirmek lazım.

Okulların, devlet dairelerinin tatil olması ve uyarılar işe yaradı. Vatandaşlarımızın da öneme alması lazım. İnşallah bu sene amacıyla bitmiş görünüyor kar mücadelesi.

AYÇİÇEK YAĞI TAŞIYAN GEMİLER

Dünyanın neresinde olursa olsun Türk Bayraklı gemi varsa bizim arama kur’tarma gemimiz var, orayla irtibattayız. Onları GPS ve haritalarla takip ederiz. O yüzden Karadeniz’de, Rusya ve Ukrayna’da sorun yaşam sürdüren gemilerimizle daimi irtibat halindeyiz.

Konuştuğumuz 18 gemi Azak Denizi’nde, Rus limanındaydı. Sav’aş nedeniyle ayrılamıyorlardı. Cumhurbaşkanımızın görüşmesi sonucunda 18 geminin hepsi limandan ayrıldı. Sadece hava halundan ötürü Karadeniz’e açılamadılar. Peyderpey çıkmaya başladılar. 18 geminin 6’sı ayçiçek yağı yüklü gemilerdi. Bir adetsi Ege Denizi’nden Mersin’e yol alıyor, öteki de Boğaz’a geliyor, ötekiler de yolda.

UKRAYNA’DA BEKLEYEN 23 TÜRK GEMİSİ

Asıl sorunmız Ukrayna’daki 23 adet gemimiz. Orayla da Milli Sav’unma Bakanlığımız yoğun ilişki halindeler. Tahliye isteği olan vatandaşlarımızı oradan aldık. Gemilerini terk etmek istemeyen 110 şahıs bekliyor. Gemilerin de oradan ayrılması amacıyla yoğun çaba var şu anda. Olumlu ilerlemeler var.
ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ’NÜN AÇILIŞI

Bunlar çok dşayetli işler. Her vatandaşın gurur duyacağı projeler. Saatler süren yolculuklar bundan sonra 6 dakikaya düşecek.

Köprümüzün kıyıdan kenara mesafesi 4 bin 600 metre. Ayakları 318 metre. 100 katlı bir bina adeta. Vaktinden 1,5 sene evvel bitti.

(Muhalefetin “Çanakkale Köprüsü’nün yapılmasına lüzum var mıydı” eleştirisi) Devletin kasasından bir kuruş çıkmadan bu tür bir projeyi ülke ekonomisine kazandırıyorsunuz.

Bütün projeler bizim projemizdir. Yatırımımızın yüzde 80’i devlet bütçesinden yapıyoruz. Yap-işlet-devret projelerini denizlerde, hava yolunda ve kara yolunda yapıyoruz. Deniz ve havada tamamiyle para kazanıyoruz. 3’ünü torba yaparsanız birbirlerini dengeliyorlar.

(Köprü ve otoyol ücretleri) Feribotla saatler süren yolculuk amacıyla 100 lira ödeniyor. Burada yalnızca vasıta amacıyla ücret var. Bu ücret de buraya oluşturulan yatırımın finansal geri dönüşüdür. Önemli bir bölümünü kullanıcıdan alıyorsunuz, şayet açık kalıyorsa onu da devlet olarak karşılamak zorundasınız.

 

“ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ’NÜ YAPAN ŞİRKETLERDEN BİRİ ESKİ CHP’Lİ VEKİLE AİT”

(İhalelerin yalnızca 5 firmaya verildiği yönündeki eleştiriler) Bu ihalelerin hepsi açık ihale. Örnek verelim, Çanakkale Köprüsü. Birden çok öneri vardır, en makul olanı tercih ederiz. Şu anda bu projeyi 4 şirket yapıyor. 2 adetsi Çinli, bir adetsi eski CHP’li vekil, bir adetsi gündemdeki müteahhitlerden bir adetsi.

Türkiye, son 20 senede edindiği tecrübeyle tüm dünyaya mühendislik ihraç ediyor.

 

KANAL İSTANBUL PROJESİ

Lojistik koridorlar tüm dünyada gündemde. Panama, Süveyş kanallarının yapılması, Don Volga Nehri’nin kullanılması… Kanal işleri gerçekte dünyada yeni değil. Avrupa’da da çok var. Şu anda 12 milyar ton dünyadaki toplam ticaret hacmi. Önümüzdeki senelerde 25 milyar tona kadar çıkacak. Buna hazırlıklı olmamız lüzumiyor.

Karadeniz’deki tüm ülkeler limanlarına yatırım yapıyor. Sav’aşla beraber kuzey koridor vu’ruş alacak, orta koridorun önemi artacak.

Montrö imzalandığı vakit İstanbul Boğazı’ndan 3 bin gemi geçiyordu, şu anda 40 bin civarında. Bu hareketlere yön vermek lüzumiyor.

Kanal İstanbul’un yapılması Montrö’yü deler ya da aykırıdır diye altı olmayan şeyler söyleniyor. Kesinlikle öyle bir şey yok. Kanal İstanbul’dan geçtiğimiz gemi hem Çanakkale’den hem Marmara’dan geçecek.

Biz tamamiyle seçenek yol gerçekleştirmek ve İstanbul Boğazı’nda meydana gelebilecek teh’likeye çözüm üretmek istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir