Kategoriler
Genel

Bakan Kurum

Tarih en büyük sosyal konut projesinin detayları Cumhurbaşkanlığı külliyesinde Başkan Erdoğanın Açıklamasıyla belli oldu.Bakan Murat Kurum ise projenin ayrıntılarını açıklayarak başvuruların başladığı haberini verdi. E-Devlet üzerinde TOKİ başvurusu yapılır mı? Bakan Kurum’dan beklenen haber geldi: Sosyal konut projesi başvuruları başladı Dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde detayları anlatılan sosyal konut projesi başvuruları bugün başladı. Bakan Kurum sosyal medya hesabından başvurulara dair detayları paylaştı.
Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin detayları dün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Küllisinde belli oldu. Başkan Erdoğan, milyonların beklediği sosyal konut projesinin detaylarını tek tek anlattı. Canlı yayın sonrasında ise milyonlarca kişi TOKİ’nin sosyal konut projesi için araştırmalara başladı. Bakan Kurum’dan müjdeli haber bugün geldi. Başvurular resmen başladı. Peki sosyal konut projesine e-Devlet üzerinden başvuru yapılıyor mu? İşte detaylar…

Sosyal konut projeleri başladı
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’nin başvurularının başladığını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Bakan Kurum paylaşımında, “İlk Evim İlk İş Yerim Projemiz açıklandıktan sonra heyecanla başvuru yapmayı bekleyenlere iyi bir haberim var. Başvurular gece itibarıyla başladı.” dedi. TOKİ’ye kimler başvurabilecek? Milyonlarca kişiyi ev sahibi olacak proje TOKİ aracılığıyla inşa edilecek. Sosyal konut projesinden yararlanmak isteyenlerin, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşların başvurabileceği belirtildi.


Sosyal konut başvurusu nasıl yapılacak?
Yapılan açıklamalar sonrası milyonlarca kişi sosyal konut projesine nasıl başvurulur? Sorusunu araştırmaya başladı. Başvuru sahipleri nüfus cüzdanı ile projenin bulunduğu ildeki yetkili banka şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacak. Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek, birden fazla başvuru yapılması durumunda başvurular geçersiz sayılacak.
Şehit ailelerine öncelik tanınacak
Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin başvuru tarihi itibarıya gıda, yol her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere İstanbul için en fazla net 18 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 16 bin lira olması şartı aranacak.
“Genç” kategorisine 14 Eylül 1992’den sonra doğanlar müracaat edebilecek


Başkan Erdoğan yaptığı açıklamada pozitif ayrımcılık yapılacağını belirterek, “Şehit aileleri, terör, harp ve vazife malulleri” kategorisine, TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden “Hak Sahipliği” onaylananlar başvuru yapabilecek. Bu gruptaki başvurular sadece banka şubelerinden alınacak, e-Devlet üzerinden başvuru yapılamayacak. Sözleşme aşamasında, konut başvurusu yapılan il sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya başvuru yapılan il nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belge isteneceğini belirtti.
Emekliler sosyal konut projesinden yararlanabilecek mi?
Bir diğer merak edilen konu ise emeklilerin bu projenden yararlanıp yaralanamayacağı. Yapılan detaylı açıklamada, “Emekliler”, SGK’dan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren belge ile başvuru yapabilecek. Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvurabilecek. Ancak vefat eden emeklinin aylık maaşını alan kızları hariç, e-Devlet üzerinden başvurulanlar sözleşme aşamasında ibraz edecek.

18 yaşından küçük engelli çocuğu bulunan anne/baba kendi adına başvurabilecek
Engelli vatandaşlar, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış en az yüzde 40 engelli olduğuna dair geçerli sağlık heyet raporuna ait belge ile başvurabilecek. e-Devlet üzerinden başvuranlar kimlik kartı fotokopisi veya belgeyi sözleşme aşamasında ibraz edecek. 18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne veya baba kendi adına “engelli” kategorisinden başvuru yapabilecek.
E-devlet üzerinden başvuru yapılıyor mu?
Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından sonra en çok aratılan ise e-Devlet üzerinden başvurunun nasıl yapılacağı. Sosyal konut projesi için başvuru işlemlerini e-Devlet üzerinden yapanların ayrıca banka şubelerinden başvurmasına gerek kalmayacak. e-Devlet üzerinden başvurular, TOKİ Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan “Konut İşyeri Başvuru” hizmeti bölümünden yapılabilecek. Başvuru ekranında ve ilan metninde şartlarla ilgili bilgilendirme ile ilgili projeyi seçerek başvuru yapabilecek. e-Devlet üzerinden başvurular, TOKİ Başkanlığı hizmetlerinde yer alan Konut/İş Yeri Başvuru linki üzerinden proje seçilerek yapılabilecek. e-Devlet üzerinden engelli ve emekli kategorisinden başvuranlar için sözleşme aşamasında engelli veya emekli olduklarına dair belge istenecek. Bu sistemle yapılacak başvurularda SMS ile iletilecek başvuru sahibi adına açılmış IBAN hesabına başvuru ücretinin belirlenen süre içerisinde EFT, havale, ATM ile yatırılması gerekecek aksi halde mevcut başvuru iptal edilecek.


Kuralar Noter huzurunda gerçekleşecek
Sosyal konut projesine başvuranlar ise “Hak Sahibi Belirleme Kurası”, noter huzurunda, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Şehit aileleri, terör, harp ve vazife malulleri ile en az yüzde 40 engelli vatandaşlara ayrı ayrı konut sayısının yüzde 5’i kadar, emeklilere ve gençlere ise ayrı ayrı, konut sayısının yüzde 20’si kadar kontenjan ayrılacak. Kontenjan fazlası başvuru olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecek. Kura sonucu bu kategoride ev sahibi olmaya hak kazanamayanlar, “diğer alıcılar” kategorisindeki başvuru sahipleri için yapılacak kuraya dahil edilecek.
-“Diğer alıcılar” kategorisindeki hak sahipleri de kura ile belirlenecek. Kura yeri ve programı daha sonra TOKİ’nin internet sayfasında açıklanacak.

-Kurada, hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında başvuru yapılan bankanın yetkili şubeleri ve ATM’lerinden geri alabilecek.
-Hak sahibi olan ve daha sonra sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek, Gayrimenkul Satış İşlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabi olacak.
Üç büyük ildeki yerler belirlendi
Konutlar, Ankara’da Ayaş 4. Etap, Kahramankazan, Gölbaşı Gerder, Mamak Nenek, Etimesgut Ballıkuyumcu, Polatlı, Sincan Saraycık ve Yenipeçenek’te, İstanbul Avrupa Yakası’nda Arnavutköy-Başakşehir-Esenler, Çatalca, Silivri ve Tuzla’da, İzmir’de ise Merkez, Aliağa, Bergama, Dikili, Güzelbahçe, Kiraz, Menemen, Seferihisar, Torbalı ve Urla’da inşa edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir