Kategoriler
Genel

BAKAN SOYLU

Bakan Soylu duyurdu: 29 Ekim 2023’te başlatacağız
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü senesi 29 Ekim 2023’te terör teşkilatınün ismini tamamiyle silecek bir anlayış başlatılacağını bildirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 11 Ağustos 2021 tarihindeki sel f’elaketinden en çok büyülenen Kastamonu’nun Bozkurt eyaletinde vatandaşlarla iftar yemeğinde buluşturdu. Bakan Soylu, AFAD Başkanı Vali Yunus Sezer, Kastamonu Valisi Avni Çakır, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Bozkurt Kaymakamı Murat Atıcı, Abana Kaymakamı Salih Ağar’ın da hazır varbulunduğu iftar programının sonrası vatandaşlara seslendi. Soylu, gündeme dair ve sel felaketini hayat sürdüren Kastamonu, Bozkurt ve Bartın’da oluşturulan yatırımlarla alakalı mühim açıklamalarda bulundu.

“DEVLETİMİZE OLAN İTİMADINIZLA BU AFETİN ALTINDAN BİRLİKTE KALKTIK”
Türkiye’nin en büyük afetlerden birisinin11 Ağustos 2021 tarihinde yaşanan sel f’elaketi bulunduğunu bildiren Bakan Soylu, “Burada hayat sürdüğümüz belki tarihimizdeki en büyük sel f’elaketinin yaralarını birlikte sardık. Aramıza nifak sokmadık, birlikte adım attık, Tanrı sizlerden razı olsun, ferasetinizle, aklıselimliğinizle, metanetinizle, devletimize olan itimisminizla bu afetin altından birlikte kalktık. Kolay değildi, sevdiklerimizi k’aybettik. Rabbim hepsine rAhmet eylesin. Bazı görüntüler insanları yaraladı. Her gün gezdiğimiz, cadde, sokakları, şu meydanının 3-5 metre toprakla kaplandığını gördük. Evleriniz, işyerleriniz, eşyalarınız, arabalarınız kullanılamaz duruma geldi. Bin bir emekle büyüttüğünüz ağaçlarınız, fidanlarınız, belki bostanlarınız, saksıdaki çiçekleriniz yok oldu. Ama sabrettiniz, devletinize güvendiniz. Giden canı geri getirmek kuşkusuz ki Cenab-ı Tanrı’a mahsustur. Ama diğerlerini el birliğiyle devletimizin gücüyle, A’FAD’dan Kızılay’a kadar, sivil toplum kuruluşlarımıza kadar burada temizlik ve arama kurtarmada vazife yapan jandarmadan emniyete, denizde arama yapan Sahil Emniyet Komutanlığı ekiplerimize kadar Türkiye’nin dört bir yanından gelen valilerimize, il özel idarelerimizden belediye ekiplerimize kadar her bireyin gayreti ile 7 günde 5 metre çamuru kaldırarak bu sokakları temizledik. Çamur ve toprakla kaplanmış bodrum katlarını, birtakım binaların birinci katlarını temizledik. Çarşıdaki dükkanları açtık. 20 günde hayatı biraz normale döndürmeye çalıştık. Aynısını Sinop’ta, Bartın’da yaşadık ve aynı sorunları yaşayınca aynı vakit dilimi ortamında onları da hayatın normaline döndürmek amacıyla çaba sarf ettik” dedi.

“SEL F’ELAKETİNDEN EN AZ SEVİYEDE ETKİLENEREK ÇIKMAK İÇİN BİRLİKTE GAYRET GÖSTERDİK”
“Biz bu ilçeyi şantiyeyi çevirdik. Doğrudan değerli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat talimatı, takibiyle çalışma yaptık” diyerek vatandaşlara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamlarını ileten Soylu, “Sayın Tarım ve Orman Bakanımız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız, Sayın Ulaştırma Bakanımız, Sayın Sağlık Bakanımız, bakan yardımcılarımız, dışarıdan belli bölgelerde vazifelendirdiğimiz valilerimiz, bütün mesai arkadaşlarımız, A’FAD Başkanlığımızın koordinesinde çok büyük bir idare gösterdiler. Bunu hep birlikte sağladık. Bize tahammül ettiniz. Zorlukları aşmakta bize yardımcı oldunuz. Hep birlikte el ele verdik, buradaki bu karşı karşıya kaldığımız sel f’elaketinden en az civarda etkilenerek çıkmak amacıyla birlikte gayret gösterdik. Sabrınıza, gösterdiğiniz tahammüle minnettarız. Ortaya koyduğunuz el birliğine minnettarız” diye konuştu.

“KONUT YAPIMLARI HARİÇ, SEL A’FETİ İÇİN GÖNDERİLEN NAKLİ YARDIMLARIN TOPLAMI 647 MİLYONDUR”
Sel bölgesinde oluşturulan yatırımlarla alakalı açıklamalarda tespit edilen Bakan Soylu “Her meseleyi düzgün bir organizasyonla, hiçbir şeyin eksikliğini vatandaşlarımıza hissettirmeden başardık. 72 vatandaşımızın hayatını k’aybettiği, 8 vatandaşımızın kayıp bulunduğu Kastamonu ilimizdeki sel a’fetinde ilk andan itibaren 548 çadırdan meydana gelen çadır kentler kurduk, 75 hayat konteyneri ve her türlü 63 adet de işleri devam ettirmek amacıyla konteynerler kurduk. Arama- kurtarma, temizlik çalışmaları devam eder iken vatandaşlarımızın acil barınma greksinimlerini karşılamaya çalıştık. Konut yapımları hariç, sel a’feti amacıyla gönderilen nakli yardımların toplamı 647 milyondur. İdurumasi oluşturulan bin 64 konut var, maliyeti 881 milyon 770 bin liradır. Bartın ilinde 34 milyon 550 bin, Sinop ilimizde ise toplam 176 milyon nakdi ödenek kullandık. Sinop’ta 79 konut, 56 iş yerinin yapımına, Bartın’da 20 köy konutunun idurumasini yaptık. Onunda inşaatına en kısa sürede başlayacağız” şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir