Kategoriler
Genel

BAKAN’DAN MÜJDE

Bakan Özer müjdeyi verdi: Okullarda bundan sonra maske takılmayacak!
“Okullarda maske takılacak mı?” sorusuna yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Yarından itibaren öğretmen ve öğrenciler maske takmayacak” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, milyonlarca öğrenci velinin merakla beklediği “Okullarda maske takılacak mı?” sorusuna ile alakalı flaş bir açıklama yaptı.

Bakan Özer, “Yarından itibaren öğretmen ve öğrenciler maske takmayacak.” dedi.

MEB, “Ortak Okul Programı” başlatıyor
Öte yandan sabah saatlerinde bir açıklama daha yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğrenci ve öğretmenlerde eğitim geleneği, proje tecrübeleri, bilgi, deneyim, kurum kültürü ve değer paylaşımının karşılıklı olarak aktarılması amacıyla “Ortak Okul Programı” başlatacaklarını bildirdi.

Bakan Özer, yaptığı yazılı açıklamada, vazifeye geldikleri ilk günlerden bu yana eğitimde fırsat eşitliğinin odak noktalarını oluşturduğunu ifade etti.

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamlaştırmak amacıyla okullar arası imkân değişiklıklarını minimize etmenin, asli hedeflerden biri olduğuna işaret eden Özer, bu kapsamda yaşama geçirecekleri programlardan birinin de Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce başlatılan Okul Ortaklığı Programı olduğunu belirtti.

Özer, programa dair şu verileri verdi:

“Bu programla okullar arasındaki imkân değişiklıklarının azaltılarak, fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkı sunmayı amaçlıyoruz. Bu sayede okullar arasındaki iş birliği ve desteği artırarak, eğitim öğretim sürecine katkı sağlamak, yapan ve paylaşan hareketli okullar anlayışını ilerletmek, öğrenciler arasında bilgi, kültür, sevgi, saygı, sosyal mesuliyet, yardımlaşma, dayanışma gibi hususları paylaşmak ve ilerletmek büyük ehemmiyet taşıyor.

Programla değişik eğitim tecrübelerine ve kaynaklara sahip okullar, bu tecrübelerini ortak okuluyla paylaşacak. Okullarımızın ortak öğrenme ve öğretme süreçleri düzenleme, eğitimler düzenleme, ortak sosyal faaliyetler ve projeler yapmak gibi eğitim öğretim hareketlerini yürütmeleri hedeflenmektedir. Genel amaç, eğitim öğretimin kalitesini artıracak ortak faaliyetler yapmakk, deneyimleri paylaşmak, olumlu örnekleri yaşama kazandırmak, öğrenme toplulukları oluşturmaktır. Öğrenci ve öğretmenlerde eğitim geleneği, proje tecrübeleri, bilgi, deneyim, kurum kültürü ve değer paylaşımının karşılıklı olarak aktarılması, bu programnın en mühim amaçlarındandır.”

Program liselerde başlıyor
Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinin okul yöneticileri, öğretmen, öğrenci ve velilerini amacıylae alan okul ortaklığı programnında yer alan okullar, değişik illerden seçildi.

Okul ortaklığı programsı kapsamında okullar bilgi paylaşımı ve ortak çalışmalar yaparak çevrim içi ya da yüz yüze toplantılar ve buluşmalar gerçekleştirecek. Akademik, sosyal, kültürel, sanatsal alanlarda başarılı program örnekleri olan okullar, ortak okulu ile çalışılacağı konulara makul olacak şekilde yazılı, görsel ve dijital gereç gibi kaynakları paylaşacak.

Okulların ortak çalışma yapacakları konular arasında “akademik başarıyı artırma çalışmalarını ortaklaşa düzenleme ve program”, “öğretmenlere yönelik ortak eğitimler düzenleme”, “patent, yararlı model, marka, dizayn tescili alma sürecinde iş birlikli çalışmalar yürütme”, “destekleme ve yetiştirme kurslarına yönelik ortak çalışmalar yürütme”, “zümrelerin kullandığı öğretim teknik ve tekniklerine yönelik paylaşımda bulunma”, “toplum hizmeti çalışmaları ve sosyal mesuliyet projeleri yürütme” gibi başlıklar yer alıyor.

Okul ortaklığı programsı 4 sene süreli olacak ve bu zamanın sonucunda ortak okullarda değişiklık yapılabilecek.

Okul Ortaklığı Programı Uygulama Kılavuzu da il, ilçe ve okullara duyuruldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir