Kategoriler
Genel

BAKANLIK DUYURDU

Bakanlık duyurdu! Fiyatı 800 TL’den 575 TL’ye indi
Ticaret Bakanlığı’nın şeker fabrikalarına yönelik araştırma başlatmasının ardından Tarım Bakanlığı’ndan mevzuya dair açıklama geldi. Bakanlık, çuval şeker fiyatının 800 TL’den 575 TL’ye indiğini duyurdu.
Pandemi ardından bozulan üretim ve tedarik zincirleriyle fiyatı yükselen besin ürünleri, fırsatçıların yeni oyun kısmı oldu. Ayçiçeği yağının ardından şimdi de şekerde fa’hiş fiyat artışları ilgi çekiyor. Geçen sene 50 kg’lık 1 torba toz şeker 290 liradan satılırken, 2022 başında 455 TL’ye çıktı. Geçen hafta ise özel fabrikalarda 600 lira olan torba şekerin fiyatı 800 liraya kadar yükseldi. Türkşeker stoklarının ağustos ayına kadar yeteceği söyleniyor. Piyasada ise fiyatlar spekülatif şekilde artıyor.

Ticaret Bakanlığı’ndan araştırma
Ticaret Bakanlığı yönünden son dönemde asli besin ürünü şekerin stoklanması ve rekabetin bozulmasına dair yazılı açıklama yapıldı.

Bakanlık yönünden oluşturulan bildirimde, yurttaşların asli besin ürünleri arasında yer alan şekerde adil rekabeti bozan etkinliklerin bulunduğuna dair son dönemde kamuoyuna yansıyan hususların işleme alınarak, şeker fabrikaları nezdinde Ticaret Bakanlığı yönünden araştırmalar yapıldığı belirtilerek, “Ticaret Bakanlığı olarak hem düzgün iş yapan tacir ve esnafımızı hem de tüketicimizi güvenliğini sağlamak amacıyla serbest pazar koşulları içersinde tüm tedbirleri kararlılıkla almaya devam etmekteyiz” ifadelerine yer verildi.

Tarım Bakanlığı’ndan açıklama
Tarım ve Orman Bakanlığı, Bakanlığın şeker yapımcısı firmalara lüzumlu uyarıları yaptığını, sonucunda özel sektördeki birtakım firmalar çuval şeker fiyatlarını 800 TL’den 575 TL bandına indirdiğini açıkladı.

Bakanlık yönünden oluşturulan bildirimde şu şekilde denildi:

“Dünyada ve ülkemizde besin sektörü girdi maliyetlerinde pandemi süreciyle başlayan ve Rusya-Ukrayna muhabereıyla devam eden bir artış trendi yaşandığı bilinmektedir. Diğer taraftan, bu gözle görülür gerekçenin yanısıra pazarda bir grup spekülatif hareketlerin çok yüksek fiyat artışlarına namacıyla bulunduğu da görülmektedir. Hatırlanacağı gibi ayçiçek yağında geçen vakitlarda oluşturulan spekülasyonlar vatandaşımızı spekülatif fiyatlarla temin yoluna gitmeye ma’ruz bırakmıştı. Bakanlığımız bu hususta aldığı tedbirler ve doğru vakitte oluşturulan bilgilendirmeyle pazar manipülasyonlarının önüne işlemiş ve her vakit vatandaşının yanısıra bulunduğunu göstermiştir.

Şu anda pazarda şeker konusu ile alakalı da ayçiçek yağı konusu ile alakalı da bulunduğu gibi benzer spekülatif bir hareket yaşanmaktadır. Türkiye’nin 2020-2021 üretim döneminden 400 bin ton şeker rezervi mevcuttur. 2021-2022 üretim döneminde ise 2.5 milyon ton şeker üretimi ile toplam hacim 2.9 milyon tona ulaşmıştır. Dolayısıyla ülkemizin senelik şeker gereksiniminin 2.7 milyon ton bulunduğu öneme alındığında 200 bin tonluk gereksinim çoğu şeker üretimimiz bulunmaktadır.

800 TL’den 575 TL’Ye düştü
Yeni sezondaki üretim miktarımızla beraber ülkemizde şeker arzıyla alakalı hiçbir sorun yaşanmayacaktır. Bakanlığımız birtakım şeker yapımcısı firmaların maliyetlerinin çok üzerinde pazara mal vermeye çalışmalarının ve stokçuluğa tevessül etmelerinin önüne geçecek her türlü imkâna sahiptir. Bundan evvel bulunduğu gibi bundan sonra da bu hususta lüzumlu tedbirleri ivedilikle alacak ve uygulamaya koyacaktır.

Bu bağlamda, Türkşeker’in uyguladığı Raf Fiyat Garantili (RFG) sistem ile nihai tüketici makul fiyatlarla şekere ulaşabilmektedir. Fakat imalatçı firmaların şeker tedarikinde birtakım z’orluklar yaşadığı da bilinmektedir. Bakanlığımız şeker yapımcısı firmalara lüzumlu uyarıları yapmış, sonucunda özel sektördeki birtakım firmalar çuval şeker fiyatlarını 800 TL’den 575 TL bandına indirmiştir.

Bu fiyatların kalıcı duruma dönüşmemesi halde bakanlığımız pazarının dengede kalması amacıyla lüzumlu tedbirleri alacak ve yapımcı firmaların makul maliyetle şeker tedarik etmesini sağlayacaktır. Türkşeker elindeki şekeri başta ufak yapımcılar olmak üzere Ramazan ayı evveli imalatçı tüm firmalara kapasite raporları öneme alınarak süratli bir şekilde arz edecektir.

Bu uygulamayla yalnızca nihai tüketici değil, aynı vakitte imalat yapan firmalara da makul fiyatlara şeker tedarik edeceklerdir. Bakanlığımız bugüne kadar bulunduğu gibi bundan sonrada vatandaşımızın, yapımcımizin ve tüketicimizin yanısıra olmaya devam edecektir”

Özel fabrikalar fiyatı yükseltti
Türkiye Şeker Fabrikaları (TÜRKŞEKER) yönünden 50 kilogramlık bir çuval şekerin fiyatı 290 lira iken birtakım özel fabrikaların fiyatları 800 TL’ye kadar çıkardığı kamuoyuna yansımıştı. Bugün itibariyle özel sektörde etkinlik gösteren 9 fabrika bulunuyor.

Dünyada da fiyatlar artıyor
Pandemi ardından bozulan üretim dengelerinden en çok büyülenen sektörlerin başında şeker geliyor. Dünyanın en büyük şeker yapımcısı pozisyonundaki Brezilya’da ortaya iklim hadiseleri üretimi olumsuz etkiledi. Dünyanın en büyük ikinci şeker ihracatçısı pozisyonundaki Tayland’da yaşanan üretim düşüşü de fiyatları yukarıya yönlü destekledi. Rusya ve Ukrayna arasında p’atlak veren muhabere ise hem ticaretin hem de çoğu yerde üretimin durmasına namacıyla oldu. Türkiye, Rusya, Fransa, Almanya, ABD’nin ardından pancar şekeri üretiminde dünyada 5’inci sırada. Dünya çapında kamış ve pancardan şeker yapan ülkeler arasında ise Türkiye 13’üncü sırada.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir