Kategoriler
Genel

BAKIN NE KADAR GİRECEK

Son dakika.. Asgari ücrete 1000 tl’lik ara zam cüzdanlara girecek maaş 2022 yılı enflasyon oranları yılbaşında verdiğini daha 4. ayda geri aldı Bu sene ise geçmiş yıllarda olduğu gibi asgari ücretlilerin maaşlarının bir yıl boyunca aynı kalması beklenmiyor Zira alım gücü yere çakılan vatandaşlar özellikle temel gıda ürünlerine erişim sağlamakta zorlanıyorlar. Oluşan beklenti ise alım gücünün yıl ortasında iyileştirilmesi. Her ne kadar bu düzenleme için çok istekli olunmasa da zam yapılmasının zorunlu olmaya başladığı görüşü hakim oluyor.

TÜİK tarafından açıklanan son verilerde vatandaşların zorlu bir süreç geçirdiğini gözler önüne koyuyor. Son verilere göre; Türkiye’de 4 aylık enflasyon yüzde 31.7 seviyesinde. 6 aylık enflasyon oranının da yüzde 38.5 – yüzde 40 bandında olması bekleniyor. Yüzde 40’lık enflasyon oranlarının ise asgari ücrete ara zam olarak yansıyacağı öngörülüyor.

ASGARİ ÜCRETLİLERİN MAAŞLARI KAÇ TL’YE ÇIKARILACAK

Asgari ücret bilindiği üzere Aralık 2021’de 2.825 TL olarak ödeniyordu. Bu rakam Ocak 2022’de 1425 TL’lik yaklaşık yüzde 50’lik artışla 4250 TL’ye çıkarıldı. Temmuz 2022 zam dönemine ilişkin iddialar ise farklı rakamlarla dile getirilmeye başlandı.

Bir diğer iddia ise 4.250 TL’lik maaşlara 1000 TL’lk ek destek sağlanması ve maaşların 5.250 TL’ye çıkarılması yönünde. Konuya yakın kişiler bu ihtimalinde çok uzak olmadığı konusunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir