Kategoriler
Genel

BAŞ DÖNMESİ

Ara Ara Başınızın Döndüğünü Hissediyorsanız
Nörolojik hastalıklar ve kalp hastalıkları gibi fazlası hastalığın sendromu olan vertigo hayat niteliğini ciddi ölçüde bozarken, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Eksperi Opr. Dr. Selami Yavuz, söz hususu hastalığı karşı vatandaşları uyardı.

Vertigo olup olmadığınızı kavramak amacıyla kendi etrafınızda 40 kere dönerek test yapabilineceğini anımsatan Opr. Dr. Yavuz, “Etraf ya da kendisi dönmediği halde, kişide şiddetle döndüğü hissi oluşur. Vertigo olduğunuzu kavramak amacıyla bir test yapmanız gerekirse, kendi etrafınızda 30-40 kere dönün ve kendinizi serbest bırakın. Nasıl etrafın döndüğünü hissediyorsanız vertigo da aynen böyledir.

Yerin tavana gelmesi gibi bir histir. Bunu yapmadan aynı şekilde etrafınızın döndüğünü hissediyorsanız vertigo hastası olabilirsiniz. Hastaların fazlası ‘Sandaldaymışım gibi sallanıyorum, ayağa kalktığım vakit dengem bozuluyor’ gibi şikayetlerle hekime başvururlar.

Bu şikayetlerin fazlasınun vertigo ile ilgisi yoktur. Vertigosu olan bireyin bu hali anlamama gibi bir hali söz hususu olamaz. Çünkü hasta ayakta duramayıp, anında bir yere oturmak ya da yatmak mecburiyetinde kalır” dedi.

Farklı rahatsızlıkların vertigoyu tetiklediğini bildiren Opr. Dr. Selami Yavuz, “Vertigo fazlası hastalığın habercisi olabilir. Bir takım vertigolar ‘Kulak Burun Boğaz’ hastalıklarıyla alakalı olabilir. ‘Başım dönüyor, net kristallerim oynadı’ denerek hastalar yönünden şikayetleri dile getirilen ‘İç kulak kristallerinin yerinden oynaması’ hastalığı, hastanın yatakta sağdan sola dönerken ya da sırt üstü yattığı vakit başının dönmesidir. Buradaki baş dönmesi, yani vertigo bir dakika ortamında geçer ama bireyi son derece rahatsız eder. Bu hal vertigoya sebep olan hastalıklardan biridir.

Özellikle kadınlarda görülen ve vertigoya sebep olan bir başka hastalık da ‘Menier’ hastalığıdır. Bu hastalık, kulağın tek tarafının içersinde sıvı toplanmasıdır. Bu hastalıkta da çok kuvvetli bir vertigo görülmektedir. Vertigo ataklar halinda olur.

Hastada iki gün çok kuvvetli baş dönmesi, kulakta uğultu, bulantı ve kusma olur. Ancak 2-3 gün atlattıktan sonra hastalık kendi kendine düzelir ve nerdeyse 2 ay hiçbir sorun olmaz. 2 ay sonra hasta yine bir atak geçirir ve aynı bulguları hayataya başlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.