Kategoriler
Genel

BAŞAK CENGİZ

Başak Cengiz’i kat’leden ca’ni amacıyla Adli Tıp’tan nihai karar
Başak Cengiz’i ca’nice kat’leden Can Göktuğ Boz’un akıl sağlığı ile alakalı Adli Tıp Gözlem İhtisas Dairesi ilk araştırmasinde ‘akıl sağlığı yerinde’ dedi. Bu mühim teşhisin sonrası Adli Tıp 4. İhtisas Kurulu’ndan ise nihai karar geldi. Kurul resmen Can Göktuğ Boz’un p’sikolojisinin tomografisini çekti ve ‘Yaptığı işin farkında. Ce’za sorumluluğunu etkileyecek psikopatoloji saptanmadı’ değerlendirmesi yaptı.

Can Göktuğ Boz’un 9 Kasım 2021 günü vahşice katlettiği Başak Cengiz’in ö’lüme dair ağır’laştırılmış müeb’bet ve 6 seneye kadar ha’pis cez’ası istemiyle açılan davada Boz’un akıl sağlığına dair soru işaretleri net ve net olarak giderildi.

İLK İNCELEME: AKIL SAĞLIĞI YERİNDE
Yargılamayı yürüten İstanbul Anadolu 4. Ağır Ce’za Mahkemesi, Adli Tıp Kurumu’ndan kat’ilin a’kıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair istediği görüşün sonrası kurum ilk araştırmasinde Can Göktuğ Boz’un ce’za sorumluluğunun tam bulunduğuna dair belirlemete bulundu.

Sanığı 2 gün detaylı testlerden yaşamış Adli Tıp Gözlem İhtisas Dairesi, ce’za sorumluluğunu etkileyecek ya da ortadan kaldıracak mahiyet ve derecede rastgele bir akıl sağlığı ya da a’kıl zayıflığı belirleme edilmediğini rapor etti.

HASTANEDEN NASIL ÇIKACAĞINI AKIL ETMİŞ
İlk araştırma raporunun sonrası gözler nihai raporu verecek olan Adli Tıp 4. İhtisas Kurulu’na çevrildi. Kurul 12 sayfadan meydana gelen raporunda canice gerçekleşen olaya, şanssız bayanın ö’lüm nedenine ve sanığın ifadelerine yer verdi.

Daha evvel psikolojik tedavi gördüğü hastanelerin raporlarına da yer verdiği mütalaada, Can Göktuğ Boz’un daha evvel doktorlarına, “Bir şeyler anlatırsam siz benim deli bulunduğumu düşünüp burada uzun tutarsınız” dediği de meydana çıktı.

Ortaya çıkan bir başka bilgi ise İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Adli Tıp Eksperi Prof. Dr. Nevzat Alkan’ın dosyaya geçen hafta bilimsel eksper mütalaası sunmasıyla meydana çıktı.

Daha evvel uyu’şturucu madde kullandığı amacıyla tedavi gören Can Göktuğ Boz’un olay hemen ya da evvel uyu’şturucu madde etkileri ya da tüketiminin belirleme edilebilmesi bakımından ka’n, idrar ve saç örnekleri alınmamasının mühim bir adli tıbbi kusur bulunduğu belirtildi. Boz’un a’kıl hastası bulunduğunun ortada bulunduğu kaydedilen mütalaada yerinin ce’zaevi değil, akıl hastanesi bulunduğu düşüncesi bildirildi.

“YAPTIĞI İŞİN FARKINDA, CE’ZA SORUMLULUĞU ETKİLEYECEK PSİKOPATOLOJİ YOK”
Adli Tıp Kurumu 4. Adli Tıp İhtisas Kurulu raporunda 25 Şubat 2022 günü sanığın muayenesinin yapıldığı, Can Göktuğ Boz’un “100 gündür ce’zaevindeyim, bir bayanı ö’ldürdüm. Şizofren hastası bulunduğum amacıyla yaptığımı düşünüyorum.

Kafamın amacıyladeki sesler teh’dit etti ve sesler şey’tanın sesi” dediği anlatıldı. Boz’un evvelden hobi olarak kılıç aldığı, şey’tan ‘s’uç işle’ deyince kılıcını alıp s’uç işlediği ve çok piş’man bulunduğunu öne sürdüğü ifade edildi.

Sabah’ın haberine göre, Bütün bu su’çtan kurtulmaya yönelik bulunduğu değerlendirilen sav’unma amacıyla ise kurul, “Yaptığı işin farkında. Çağrışımlar düzgün, hedefe varıyor, ce’za sorumluluğunu etkileyecek psikopatoloji saptanmadı” değerlendirmesi yaptı.

“CE’ZAİ SORUMLULUĞU ORTADAN KALKMAZ, A’KIL SAĞLIĞI SAPTANMADI”
Muayene neticesinde ce’zai sorumluluğunu ortadan kaldıracak ya da azaltacak derecede rastgele bir a’kıl hastalığı ve zekâ geriliği saptanmadığı v’urgulanan raporda, sanığın varbulunduğu su’çlara karşı ce’zai sorumluluğunun tam bulunduğu kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir