Kategoriler
Genel

BAŞKAN ERDOĞAN

Başkan Erdoğan: Milli Uzay Programı kapsamında bir vatandaşımızı uzaya göndereceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı ardından alınan kararları açıkladı. “Artık o zaman geldi” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bir Türk vatandaşının uzaya gönderilme sürecini başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı ardından Milli Uzay Programı ile ilgili mühim açıklamalarda bulundu.

Erdoğan “Milli Uzay Programı kapsamında, bir Türk vatandaşının uluslararası uzay programına gönderilme sürecini başlatıyoruz. 45 yaşından genç vatandaşlarımız bu programına başvurabilecek.” dedi.
İşte Erdoğan’ın açıklamaları;

Bu salondaki basın mensupları aracılığı ile bütün bakan arkadaşlarımın aracılığı ile çoğu insan uzaya gitme hayali kurmuştur. Artık o zaman geldi. Milli Uzay Programımız kapsamında 1 Türk vatandaşımızın uluslararası uzay istasyonuna gönderilmesi sürecini adeta başlatıyoruz.
Bu milli bir vazife olacak. Uzaya göndereceğimiz vatandaşımız kendisinin ya da Türkiye’deki başka bilim insanlarının yerçekimsiz uzay içerisinde gerçekleştirmek istedikleri bilimsel test ve deneyleri gerçekleştirmek imkânına sahip olsun. Bu milli vazifeye başvurmak amacıyla uzaya.gov.tr adresini oluşturduk. 45 yaşından genç bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu vazife amacıyla başvurabilirler.

Başvurular arasından çekilecek ve seçilecek iki aday bilim elçimiz olarak uzaya çıkış süreci amacıyla lüzumlu bütün eğitimleri alacaklar. Eğitimlerin sonucunda iki adaydan biri üstlendikleri tarihi vazife amacıyla 2023 senesinde uluslararası uzay istasyonuna gönderilecek. Şüphesiz göklere en çok yakışan bayrak ayyıldızlığı al bayrağımızdır.

İnşallah Türkiye’nin deneyim ettiği başka çoğu ilk gibi bu tarihi adımın onurunu milletimize yaşatmak da gene hükümetimize nasip olacaktır. Gelecekteki milli kahramanımıza şuandan başarılar temenni ediyorum. Biz hala Neil Armstrong’u unutmadık. Şimdi de içimizden biri gidecek. İnşallah onu da bizden ileri ileriki nesiller unutmayacaklar.”
UZAY GÖREVİ İÇİN ARANAN TEMEL ŞARTLAR

Uzaya gidecek Türk vatandaşı amacıyla gereken şartlar açıklandı:

23 Mayıs 1977’den sonra doğmuş olmak,
Kamu haklarından yasaklanmamış bulunmak,
Çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir