Kategoriler
Genel

başlarına yıkarız

Eski Yunan amiral Yanis Egolfopulos’un “İstanbul’u vururuz” sözleri sonrası konuşan emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, “Türkiye, hem sınır hattı hem de S-400 ve yerli füze sistemleri ile Yunanistan’ın tüm stratejik noktalarını yok edebilecek altyapıya sahip” ifadelerini kullandı. Eski Yunan amiralin “İstanbul’u vururuz” sözleri “deli saçması” olarak yorumlandı. Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş “Türkiye, hem sınır hattı hem de S-400 ve yerli füze sistemleri ile Yunanistan’ın tüm stratejik noktalarını yok edebilecek altyapıya sahip” dedi.

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre, Yunanistan’ın anlaşmaları ihlal ederek 23 adaya silah ve asker yığınağı yapması sonrası başlayan kriz, Ege’de çarpıcı bir gerçeği daha gün yüzüne çıkardı. Gazetemize değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, Ege denizi üzerinde 3 bine yakın kayalık-adacık bulunduğunu ve bunların 152’sinin aidiyeti belirsiz statüsüne rağmen Yunan işgali altında olduğunu belirtiyor. Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, Ege’deki bu kara parçaları ile ilgili silahsızlandırılmama şartı olduğunu söyledi. Karataş, Yunanistan’ın esas hedefinin Türkiye’yi Batıdan çevrelemek, Ege’yi Yunan gölüne dönüştürmek olduğunu anlattı. Bu adacıkların her birinin bir Kardak örneği olduğunu vurgulayan Karataş AB ve NATO teşviklerinin suistimalleri ile bugün bu adacıkların Yunanistan’ın egemenlik alanına dönüştüğü bilgisini verdi.

Emekli Kurmay Albay Gürsel Tokmakoğlu da Girit’te Gavdos, Limni Güneyi’ndeki Bozbaba gibi yüzlerce adacık-kayalık olduğunu ve bu aidiyeti belli olmayan kara parçalarına Yunanistan’ın uluslararası sözleşmelere aykırı olarak el koyduğunu söyledi. Tokmakoğlu, “Yunanistan’ın Fır Hattı (Uçuş Bilgi Bölgesi) konusunda Şikago anlaşmasını ihlal ederek etki alanını 10 mile taşıma çabasını açık bir hak ihlaldir” dedi. Yunanistan’ın krizi tırmandırma sebebini Ukrayna savaşı sonrası ortaya çıkan enerji krizi ile açıklayan Tokmakoğlu, “Avrupalı aktörler, Doğu Akdeniz’i Yunanistan üzerinden Avrupa gölüne çevirmek istiyorlar” diye konuştu.

Uçaklar havalanır ama…
Emekli askerler, eski Yunan koramiral Yanis Egolfopulos’un “İstanbul’u vururuz” tehdidini de “deli saçması” olarak yorumladı. “Yunanistan’ın böyle bir operasyon kabiliyeti yok” diyen Gürsel Tokmakoğlu, “Türkiye’nin sahip olduğu erken uyarı sistemleri ve hava savunma silahları buna izin vermez. İstanbul’u vurmak için aşmaları gereken ciddi koruma kalkanlarımız var. Bu tarz saha gerçeği ile ilgisiz açıklamaları ciddiye almamak gerekiyor” şeklinde konuştu. Emekli Pilot Tümgeneral Karataş da Türkiye’nin hem sınır hattı hem de S-400 ve yerli füze sistemleri ile Yunanistan’ın tüm stratejik noktalarını yok edebilecek alt yapıya sahip olduğuna dikkat çekti. Karataş, “O uçaklar havalanır ama geri inecek bir zeminleri kalmaz. Yunan savaş jetleri Türkiye’nin batısında kısıtlı hedefleri vurabilir. Ancak Türk hava ve kara silahları Yunanistan’ın baştan aşağı tüm stratejik merkezlerini çökertir. Ukrayna örneğinden hareketle sırtını AB ve ABD’ye yaslayarak bize efelenen Yunanistan ne Avrupa ne de ABD’nin kendisi için hiçbir biçimde savaşmayacağı gerçeğini görmelidir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.