Kategoriler
Genel

BAŞLIYOR

Ekonomist Atilla Yeşilada, iktidarın dolar atılımsiyle alakalı sansasyonel iddialarda bulundu. Merkez Bankası’nın doları sabit tutması amacıyla yeterli rezervi kalmadığını ileri süren Atilla Yeşilada, iktidarın doların daha çok yükselmemesi amacıyla piyasayı derinden sarsacak bir atılım gerçekletireceğini iddia etti.

Youtube kanalında konuşan Yeşilada, iktidarın doları kurunu durdurmak amacıyla 1970’lerde yapılan kapalı kambiyo rejimine geçeceğini söyledi.Merkez Bankası’nın rezervinde 30 milyar olduğunu bildiren Yeşilada, bu rezervin 20 milyar dolara düştüğünde Merkez Bankası’nın Cumhurdiğernı ile görüşerek gerçekleri anlatacağını aktardı. Yeşilada ayrıca, yurttaşların döviz mevduatlarını Türk Lirası’na çevirmeleri konusu ile alakalı bankalara baskı yapılacağını ve döviz hesaplarından çekilecek dolar miktarına kısıtlama geleceğini iddia etti.

Merkez Bankası’nın bu isteği karşılığında iktidarı 1970’lerdeki kapalı kambiyo rejimine ülkeyi geri sokacağını ve vatandaşa zorla dolar satmaları amacıyla baskı yapılacağını dile getiren Yeşilada konuyla alakalı konuşmasında şunları söyledi:

“Merkez Bankası’nın satılabilir rezervi 30 milyar dolar bu 20 milyar dolara indiğinde TCMB Saray’ın huzuruna çıkar der ki; Sayın Cumhurdiğernım bizim bundan sonra dayanacak gücümüz kalmadı diğer bir yol bulalım. O yol da çok kolay 1970’lerin kapalı kambiyo rejimine döneriz. Yani döviz işlemlerine kısıtlama gelir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir