Kategoriler
Genel

BAYRAKTAR TB 2

Bayraktar TB2 ilk kez Rus botlarını avladı
Ukrayna Or’dusu’na ait “Bayraktar TB2 SİHA”, MAM-L mühim’matlarıyla ilk kez Rus Donanması’na ait iki adet Raptor Sınıfı Devriye Botu’nu vurdu.

Rusya Federasyonu’nun Karadeniz’deki Sancak Gemisi Moskva Kruvazörü, 13 Şubat 2022’de battı. 14 Şubat’ta Rus Sav’unma Bakanlığı, geminin y’angın ve mühimmat infilakı sebebiyle battığını doğruladı. Fakat daha sonra meydana çıkan fotoğraflar, Ukrayna’na tarafının Moskva’yı 2 adet NEPTÜN Gemisavar F’üzesi ile vurduğu yönündeki iddiaları doğrular kalite taşıyordu.

Tam da bu dönemde Mavi Vatan 2022 Tat’bikatı’nı sağlayan Türk Deniz Kuv’vetleri K’omutanlığı, ilk olarak 13 Şubat 2022 tarihinde AKSUNGUR SİHA’dan atılan MAM-L mühimmatı ile deniz yüzeyindeki sabit bir amacı başarı ile vurdu. Deniz yüzeyindeki sabit amacın v’urulmasının sonrası geçtiğimiz birkaç günün sonrası Türk Deniz Kuvvetleri, bu sefer emekliye ayrılan bir muhabere gemisini MAM-L mühimmatıyla gene aynı t’atbikatta vurdu.

Türk mühendisleri yönünden tasarlanan ANKA, Bayraktar TB2 ve AKINCI tarzı taarruz yeteneğine sahip insansız hava araçları, bugüne kadar Suriye, Libya, Irak, Karabağ ve Ukrayna başta olmak üzere pek çok değişik coğrafyada başarı ile kullanıldı.

Bu İHA’lar, R’oketsan üretimi MAM-L ve MAM-C mühim’matlarıyla daha çok piyade ve z’ırhlı birliklere nüfuz etme yeteneğine gösterdiler. Genellikle Libya, Suriye ve Karabağ’daki askeri harekatlarda, düşman hava s’avunma birlikleri ile elektronik sav’aş birlikleri de Türk SİHA’larından nasiplerini aldı.

Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna muhabereı ise çok daha değişik bir yol izliyor. Sav’aşın ilk günlerinde Ukrayna Hava K’uvvetleri ile Ukrayna Donanması envanterindeki Bayraktar TB2 SİHA’lardan çok bahsedilmese de daha sonraları aktif olarak kullanıldılar. Genellikle mobil yer denetim istasyonları, Bayraktar TB2 SİHA’ların tüketimi yönünden Ukrayna O’rdusu’na şaşırtıcı üstünlük sağladı.

Raptor Sınıfı Botların Bayraktar TB2 ile v’urulması
Ukrayna Or’dusu, Bayraktar TB2 SİHA ile şu ana kadar çoğu Rus tan’kını, z’ırhlı aracını, lojistik unsurunu, hava sav’unma sistemini vs. imha etti. Fakat bugün yani 2 Mayıs 2022 tarihinde ise muharebe tarihine altın harflerle yazılacak bir ilerleme yaşandı.

Türk Donanması’nın Mavi Vatan Tat’bikatı’nda denediği konsepti Ukrayna Or’dusu, sadece 1-2 hafta sonra gerçeğe dönüştürdü. Ukrayna’ya ait Bayraktar TB2 SİHA, Karadeniz’de tespit edilen 2 adet Raptor Sınıfı Devriye Botu’nu v’urmayı başardı. Üstelik botlardan bir tanesi de hareket halindeydi.

Böylelikle SİHA’ların, kara öğelerina ayrıca deniz öğeleri amacıyla de son derece teh’likeli olabileceği ispatlanmış oldu. Genellikle hava savunma kabiliyetleri olmayan ya da çok kısıtlı tespit edilen hücumbot, devriye gemisi, çıkarma gemisi hem de korvet gibi deniz platformları, SİHA platformları yönünden gafil avlanabilir.

Yaşanan ilerlemeler benzer bir muharebe sırasında, hava sav’unma kabiliyetinden mahrum olan gemilere korvet, firkateyn, muhrip ve kruvazör gibi platformların eskortluk etmesini mecbur kılıyor.

Üstelik işin diğer bir ebatı ise Bayraktar TB2 gibi bir platform, düşük radar kesit kısmı yardımıyla çoğu hasım hava sav’unma sistemini atlatarak taarruz gerçekleştirebilme başarısı. Geçtiğimiz hafta Ukrayna’ya ait iki adet Bayraktar TB2’nin, Rusya’nın 70 ila 150 kilometre derinliğindeki lojistik tesisleri gene MAM-L mühim’matlarıyla imha ettiği doğrulanmıştı. Bazı TB2’ler dönüş sırasında düşürülmüş olsa da Rus Or’dusu’nun hava sav’unma kısmındaki eksikliği bir kez daha meydana çıkmış oldu.

Üstelik Raptor Sınıfı Devriye Gemilerinin v’urulduğu noktalar, Kırım’daki Rus S-400 bataryalarına da çok uzak değil…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir