Kategoriler
Genel

Bayraktar TB2

Kardeş ülke Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını özgürleştirdiği “Dağlık Karabağ Savaşı”nda Bayraktar TB2 SİHA’ları hedef alan Batı, “Ukrayna-Rusya Savaşı”nda ağız değiştirerek Türk SİHA’larına övgüler yağdırmaya başladı. Batı’nın bu ikiyüzlü tutumuna tepki yayınlayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Vaktiyle ünlü “Bayraktar” insansız hava araçlarını kullanarak topraklarımızı işgalden kurtarırken, yabancı uzmanlar ve medya bunu ‘ölüm silahı’ olarak nitelendiriyordu. Şimdi ise Rusya-Ukrayna Savaşı’nda bunu ‘melek’ olarak adlandırıyorlar. Fark budur. Çifte standartlar budur. Bu bizlere karşı meydana getirilen bir adaletsizliktir” ifadelerini kullandı.

Türk müdafaa sanayiinin öncü kuruluşlarından Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar İHA/SİHA, operasyonal başarılarıyla tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. Bayraktar TB2 Libya, Suriye, Karabağ ve son olarak Ukrayna’da muharebe alanındaki dengeleri değiştirdi. Rusya ve Ukrayna arasındaki harp 52. Gününü geride bırakırken, Bayraktar TB2’ler Ukrayna direnişinin sembolü oldu. Hem Ukraynalıların aynı zamanda Batılı ülkelerin teveccühünü toplayan Bayraktar TB2’leri satın almak isteyen ülkeler Baykar yetkilileri ile görüşmelere başladı. En son Slovakya Savunma Bakanı Jaro Nad, resmi toplumsal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamada Slovakya ordusu için İHA satın alma planı çerçevesinde Baykar ve öteki üreticilerle görüştüklerini duyurmuştu.

Öte yanda, Amerika Temsilciler Meclisi üyeleri, Başkan Joe Biden’a gönderdikleri mektupta, Ukrayna’ya Bayraktar TB2 ve benzeri gelişmiş insansız hava araçları temin edilmesi icap ettiğini belirtmiş, “TB2’ler, Rus tedarik hatlarını sekteye uğratılmasına ve kuşatma taktiklerini bozmasına imkan verecektir” ifadelerini kullanmıştı. Bu bizlere karşı meydana getirilen bir adaletsizliktir” Bayraktar TB2’lere karşı dünya genelinde da alaka artarken Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa’nın ikiyüzlü tutumunu eleştirdi.

Aliyev 2022 yılının ilk çeyreğinin değerlendirildiği toplantının açılış konuşmasında, “Vaktiyle ünlü “Bayraktar” insansız hava araçlarını kullanarak topraklarımızı işgalden kurtarırken, yabancı uzmanlar ve medya bunu “ölüm silahı” olarak nitelendiriyordu. Şimdi ise Rusya-Ukrayna Savaşı’nda bunu “melek” olarak adlandırıyorlar. Fark budur. Çifte standartlar budur. Bu bizlere karşı yapılan bir adaletsizliktir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir