Kategoriler
Genel

BAYRAKTAR TB2

Bayraktar TB2 amacıyla seferberlik başlattılar! Tarihte bir ilk gerçekleşecek
Litvanyalılar, Ukrayna’ya Bayraktar TB2 alabilmek amacıyla bağış toplamaya başladı. Söz hususu Bayraktar TB2 kampanyasını başlatan gazeteci Andrius Tapinas, ‘Belki de tarihte ilk kez bir ülkenin vatandaşları bu kadar ağır sil’ahları diğerine bağışlıyor.’ ifadelerini kullandı.


Litvanyalı gazeteci Andrius Tapinas’ın başlattığı bağış kampanyası kapsamında Litvanyalılar, Ukrayna’ya Bayraktar TB2 alabilmek amacıyla para toplamaya başladı. Tapinas, bağış kampanyası amacıyla Litvanya ve Türkiye Sav’unma Bakanlığından “yeşil ışık” alındığını, Bayraktar TB2’nin üreticisi Baykar’ın kampanyaya “evet” dediğini kaydetti.
BAYRAKTAR TB2’LER YIL’AN ADASI’NI V’URMUŞTU

Bayraktar TB2, Ukrayna or’dusu yönünden çoğu cephede Rus kuv’vetlerine karşı aktif olarak kullanılıyor. Son Bayraktar TB2, Rus birliklerinin önünde Yıl’an Adası’nı v’urdu.

Gazeteci Tapinas, Bayraktar TB2’ler ile alakalı en son, “Ukraynalı hançer geceleri. Rus or’dusunun bir k’atili. Yüksek hassasiyetli lazer güdümlü b’ombalar ve uzun men’zilli tan’ksavar f’üzeleri taşıyan insansız taktik uçak. Ukrayna’daki sav’aşta Türk amiral gemileri Rus komutanlıklarını, tan’klarını ve f’üzelerini imha etti.” diye bir haber yazmıştı.

Şu ana kadar toplanan bağış adedi 1.485 milyon Euro’ya ulaştı. Kampanya amacıyla dakikası 1.150 Euro bağış yapılıyor. 1 milyon Euro’luk eşikler yalnızca 8 saatte aşıldı. Bağış yapan vatandaşlardan da kampanyayı #bayraktarasUkrainai hashtag’i ile yaymaları istendi.
LİTVANYA TARİHİNDE BİR İLK

Tapinas, kampanya hakkında, “Belki de tarihte ilk kez bir ülkenin vatandaşları bu kadar ağır sil’ahları diğerine bağışlıyor.” İfadelerini kullandı.

Bu bağış kampanyası Litvanya halkı amacıyla ilk değil. Sav’aşın başında Litvanya vatandaşları yönünden Ukrayna’ya destek amacıyla 330.000 avro toplandı ve bu parayla Estonya İHA’ları Ukrayna’ya teslim edildi. Topçu at’eşi amacıyla sarfedilen bu insansız hava araçlarına Magyla 1 ve Magyla 2 adı verildi. Magyla adı Litvanya mitolojisinde ölüm tanrıçasına verdiği isimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir