Kategoriler
Genel

BAYRAKTAR

Suudi Arabistan Bayraktar SİHA’larla ilgileniyor
Lübnan odaklı Tactical Report, Suudi Arabistan’ın Bayraktar Akıncı SİHA’sı satın alabilmek amacıyla yapımcı şirket Baykar’la görüşmeye hazırlandığını duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’yı istila etmesinin sonrası Kiev’in elini güçlendirmesiyle gündeme gelen Türk yapımı sil’ahlı insansız hava araçlarına (SİHA) yeni bir talip var.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinden haberler geçtiğimiz Lübnan odaklı Tactical Report, Suudi Arabistan’ın Bayraktar Akıncı SİHA’sı satın alabilmek amacıyla yapımcı şirket Baykar’la görüşmeye hazırlandığını bildirdi.

Haberde, Suudi Arabistan’ın askeri yenekeğini çoğaltmak amacıyla kurulan As’keri Sanayiler Genel Otoritesi’nin, SİHA tedarikiyle ilgilendiği kaydedildi.

BAYRAKTAR, BATI MEDYASININ DİLİNDE

24 Şubat’ta başlayan muhabereta Ukrayna or’dusu, Bayraktar TB2’yle mühim kazanımlar elde etti. Batı medyası da Türk yapımı SİHA’ların başarısından övgüyle söz etti.

Associated Press’in iki ay evvel geçtiği “Ucuz ama ölümcül Türk drone’ları Ukrayna’nın savunmalarını güçlendiriyor” başlıklı haberde, “SİHA’ların muhabereın ilk günlerinde Rus birliklerin hava sav’unma sistemlerini şimdilik tam olarak kurmadığı dönemde başarılı sal’dırılar gerçekleştirdiği” yazıldı.

Yine ABD odaklı The New Yorker dergisinin 9 Mayıs tarihli haberinde, “Sav’aşın doğasını değiştiren Türk drone’u” başlığı kullanıldı.

Haberde, “as’keri analistler daha evvel, yavaş, alçaktan uçan insansız hava araçlarının muhaberelarda kullanılmasının pek olası olmayacağını varsaymıştı. Fakat TB2, onu yok etmek amacıyla geliştirilmiş uçaksavar sistemlerini dönem dışı bırakabilir” ifadesi yer aldı.

Ukrayna’da da halk, TB2 amacıyla şarkı yazarken Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, Kiev Hayvanat Bahçesi’nde muhabere esnasında doğan bir lemura “Bayraktar” isminin verildiğini duyurdu.

2014’te hizmete giren TB2’nin ihraç edildiği ülke adedi 20’ye ulaştı. Listede Ukrayna’nın yanı sıra Katar, Azerbaycan, Polonya ve Pakistan gibi ülkeler var.

TB2’lere göre daha ilerlemiş özelliklere ve yük taşıma kapasitesine sahip olmasının da etkisiyle taarruzi insansız hava aracı (TİHA) olarak da anılan Bayraktar Akıncı’lar geçtiğimiz yıl hizmete girdi.

Baykar, Bayraktar Akıncı TİHA’ları amacıyla şimdiye kadar 3 ülke ile dışsatım sözleşmesi imzalandığını açıkladı. TİHA’ların 2023’ten itibaren teslim edilmesi hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir