Kategoriler
Genel

BAYRAM İKRAMİYESİ

Bayram ikramiyesi belli oldu mu, kaç para olacak? Ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber milyonlarca emekli ‘2022’de ödenecek bayram ikramiyesini sorgulamaya başladı. Peki geçtiğimiz sene bin 100 TL olarak hesaplara geçtiğimiz bayram ikramiyesi kaç para olacak? 2022 Emekli Bayram İkramiyesi Hesaplara Ne Zaman Yatacak? Kimler Bayram İkramiyesi Alabilir? Emekli Bayram İkramiyesinin Şartları Neler? 2022 Emekli Bayram İkramiyesi amacıyla bütün detaylar…

BAYRAM İKRAMİYESİ NEDİR?

Bayram ikramiyesi, Ramazan ve Kurban bayramları evvel emeklilere ve SGK alakalı mevzuat kapsamında gelir ya da aylık alan hak sahiplerine oluşturulan ödemedir. Emekli Bayram ikramiyesi Kaç Para? Emekli Bayram İkramiyesi Hesaplara Ne vakit Yatacak? Bu sene Bayram ikramiyesi ile alakalı masada birkaç formül var.


İLK FORMÜL

İkramiye formüllerinden biri, enflasyon seviyesinda artış yapılması. 2021 enflasyonu yüzde 36.08 olarak gerçekleşti. İkramiye senelik enflasyona göre artırılırsa, ödemeler bin 100 liradan bin 496 lira 88 kuruşa çıkabilecek. Bu sene iki bayramda toplam 2 bin 993 lira 76 kuruş ödeme alınabilecek.

2. FORMÜL

İkramiye yükselişinde tekrar değerleme seviyesi da öneme alınabilir. Bu senenin başında birtakım vergi, harç ve ce’zaların güncellemesinde yüzde 36.2’lik tekrar değerleme seviyesi baz alındı. Eğer bu artış ikramiyeye yansıtılırsa bin 100 liralık tutar, bin 498 lira 20 kuruş olabilecek. Bu sene 2 bayramda elde edilecek gelir 2 bin 996 lira 40 kuruşu bulacak.
3. FORMÜL

Öte yandan emeklinin alacağı en düşük bayram ikramiyesinin 1500 lira olacağı ifade edildi. Emekli milyonlarca vatandaşı beklentisi ise daha fazla. Bunun yanısıra bayram ikramiyesinden yeni emekli olmuş olanlar da faydalanacak. Bayram ikramiyelerinden bütün emekliler aynı oranda yararlanacak. İşte emekli bayram ikramiyesiyle alakalı bütün detaylar…
4. FORMÜL

Son olarak bu sene asgari ücrette oluşturulan %50 seviyesindaki rekor zammın emekli bayram ikramiyesi amacıyla de uygulanması söz hususu olan sasenear arasında.
KİMLER BAYRAM İKRAMİYESİ ALABİLİR?

SGK emekli aylığı, yaşlılık aylığı, görev malullüğü aylığı, malullük
aylığı, ö’lüm aylığı ile daimi iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara ödenir. Hem de Kurumdan aylık alan; şehit
yakınları, gaziler, muharip gaziler, emniyet korucuları, şampiyon sporcular ve ter’örden zar’ar gören sivil vatandaşlar ile bu bireylerin hak sahiplerine bayram ikramiyesi ödenir.
BAYRAM İKRAMİYESİ HESAPLARA NE ZAMAN YATACAK?

Emekli bayram ikramiyesi genelde bayramdan bir hafta evvel hesaplara geçiyor. Bu sene Ramazan Bayramı 2 Mayıs tarihinde başlayacağı amacıyla ikramiyenin 25 Nisan haftasından itiberen hesaplara geçmesi bekleniyor.
HERKESE AYNI ÖDENECEK

Bayram ikramiyeleri bütün emeklilere yanı miktarda ödeniyor. Burada maaşın miktarına bakılmıyor. Böylece artış olursa bütün emekliler aynı anda yararlanıyor. Bankaların verilen promosyon ise emekli maaşına göre belirleniyor. İkramiyeler dul ve yetim maaşı alanlara ise hisse seviyesinda ödeniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir