Kategoriler
Genel

BAYRAMDA HAVA

Ramazan Bayramı’nda hava nasıl olacak? Meteoroloji açıkladı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Eksperi İlker Koç, Ramazan Bayramı süresince bütün vatanta Aralıklarla yağış görüleceğini ve sıcaklıkların 6 ila 10 derece azalmasının beklendiğini açıkladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Eksperi İlker Koç, Ramazan Bayramı’nda havanın nasıl olacağına dair bildirimde bulundu.

Hafta sonu itibarıyla yurdun büyük alhemen s’ağanak ve gök g’ürültülü s’ağanak beklendiğini dile getiren Koç, “Cumartesi günü itibarıyla yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde Aralıklarla s’ağanak ve gök gürültülü s’ağanak bekliyoruz. Bu yağışların cumartesi günü Afyon, Uşak, Kütahya, Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Yozgat illerinde güçlü olmasını bekliyoruz” dedi.

Bu illerde yaşam sürdüren vatandaşlardan, güçlü s’ağanaklara karşı dikkatli ve tedbirli olmalarını isteyen Koç, şu şekilde devam etti:

“Arife gününde yurdun büyük bir alhemen s’ağanak ve gök g’ürültülü s’ağanak yağışın devam etmesini bekliyoruz. Arife günü görülecek s’ağanak yağışların, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin büyük alhemen etkili olmasını bekliyoruz. Bayramın birinci günü yurdun doğu kesimlerinde yağışlar devam ettikten sonra yurdu terk edecek, yalnız öğle saatlerinden itibaren ısınmayla yurdun batı kesimleri gene yeni bir yağışlı bir hava kütlesinin etkisine girecek. Bayram birinci günü itibarıyla yurdun büyük alhemen gene sağanak ve gök g’ürültülü s’ağanak bekliyoruz. Bayramın ikinci ve üçüncü günleri s’ağanak ve gök g’ürültülü s’ağanak yağışların yurdun büyük alhemen Aralıklarla etkili olacağını söyleyebiliriz.”

Sıcaklıklar azalacak
Koç, hava sıcaklıklarının vatan çapında mevsim normalleri üstünde seyrettiğine işaret ederek, “Yağışlarla hava sıcaklıklarında hafta sonundan itibaren bütün vatanta kademeli olarak bir azalma öngörüyoruz. Hava sıcaklıklarında 6 ila 10 derecelik bir azalma beklentimiz söz konusu. Bu azalmayla sıcaklıkların vatan çapında mevsim normalleri seviyesinde, yağış hemen ise mevsim normallerinin altına doğru inmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ankara, İstanbul ve İzmir amacıyla hava ön görülerine dair bilgi veren Koç, şunları kaydetti:

“İstanbul’da bayramın birinci ve ikinci günü s’ağanak yağış beklentimiz var. Arife günü de İstanbul’da s’ağanak yağış bekliyoruz. Üçüncü günü ise yağış beklentimiz yok. Hava ısısı bayram müddeti süresince İstanbul’da 17 ile 20 derece arasında mevsim normalleri seviyesinde, yer yer altında seyretmesini bekliyoruz. İzmir’de ise arife günü yağış beklemiyoruz. Bayramın birinci günü s’ağanak yağış, bayramın ikinci ve üçüncü günü ise İzmir’de parçalı bulutlu bir havanın olmasını bekliyoruz. İzmir’de de bayram süresince 24-25 derece seviyesinde mevsim normalleri orantısında sıcaklık görülecek.”

Koç, Ankara’da ise arife günü sağanak yağış ön görü edildiğini belirterek, “Bayramın ikinci ve üçüncü günü Ankara’daki sağanak yağışın Aralıklarla devam etmesini bekliyoruz. Hava ısısının bayram süresince 17 ile 22 derece arasında mevsim normalleri seviyesinde, yer yer yağış hemen ise mevsim normallerinin altında olmasını bekliyoruz. Bayram süresince serin ve yağışlı hava bütün vatanta etkili olacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir