Kategoriler
Genel

BEKLEYEN TEHLİKE

4 milyon bireyi bekleyen t’ehlike! Süre 10 Temmuz’da doluyor… Yeniden kapanabilir
Türkiye üzerinden uluslararası insani yardımların gönderildiği tek sınır kapısı Cilvegözü, bir kez daha kapanma r’iski taşıyor. Sınır kapısının kapanması ve insani yardımların kesintiye uğraması halinde Suriye’nin kuzey batısında 4 milyondan çok şahıs açlık riskiyle karşı karşıya kalacak
Cilvegözü sınır kapısı üzerinden Suriye’ye insani yardımların yapılmasına izin veren mekanizmanın vazife zamanı 10 Temmuz’da doluyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’ye insani yardımların yapılmasına imkân tanıyan BM Emniyet Konseyi (BMGK) kararlarının yetkilendirdiği mekanizmayla 2014’ten bu yana milyonlarca şahsa ulaşıyor.

Sınır kapısının açık kalması ve yardımların devam yapabilmesi amacıyla söz hususu mekanizmanın, BMGK yönünden yenilenmesi gerekiyor.

BM Emniyet Konseyi, biri Norveç ve İrlanda yönünden, öteki ise Rusya yönünden hazırlanan iki rakip tasarıyı müzakere ediyor.

Norveç ve İrlanda’nın sunmuş olduğu ve Batılı ülkelerin destek verilen tasarıda, Cilvegözü sınır kapısının bir sene daha açık kalması öneriliyor.

Ancak Rusya sınır ötesi yardım mekanizmasının vazife zamanınin yalnızca 6 ay uzatılması ve yardımların Suriye içersinde rejim kontrolündeki ortamlardan yapılmasını istiyor.

Rusya’nın kararın yenilenmesini veto etmesi halinde ise Cilvegözü sınır kapısının kapanma riski bulunuyor.

Sınır kapısının kapanması ve insani yardımların kesintiye uğraması halinde Suriye’nin kuzey batısında 4 milyondan çok şahıs açlık r’iskiyle karşı karşıya kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir