Kategoriler
Genel

belli oldu

Enerji ve doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik faturalarında yapılacak indirimlerle ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu. Bakan Dönmez, “Esnafın bugünkü mevcut fatura meblağından ortalama yüzde 25 indirim olacak şeklinde görünüyor” dedi.

Enerji ve doğal olarak Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yılbaşında meydana getirilen ancak hem hane kullanıcılarını bununla beraber ticari kullanıcıları isyan ettiren elektrik zamlarına ilişkin yapılacak düzenlemelerle ilgili konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan dünkü kabine toplantısı yaptığı açıklamada düzenlemelerin olacağını duyurmuştu.

Bakan Dönmez’in NTV’deki açıklamaları şöyle:

Bakanlar Kurulu’nda Elektrik fiyatlarına ilişkin uzun uzun müzakerelerde bulunduk. Saatlerin okunma aralığıyla ilgili herhangi bir hak kaybı yok. 210 kw altı ve üstü birim tutarlarına ilişkin olarak Cumhurbaşkanımız talimatlandırdı, vatandaş lehine ne yapılabilir diye. Bizler de çalışma yapıyoruz. Dernek ve vakıflardan gelen yoğun talep vardı. 5 tane abone grubumuz var. Konut en düşük, genel aydınlatma, tarımsal sulama, endüstri ve bu tarz şeylerin haricinde kalan daha çok ticari olarak adlandırdığımız abone grubu var. Kamu ve sivil cemiyet kuruluşları bunun içindeydi. Sivil cemiyet kuruluşlarının konut abone grubuna dahil edilmesi yönünde karar aldık. Sivil toplum kurumları gidip belirtecek, hepimiz derneğiz, vakıfız diye. Dernek ve vakıf statüsündeki tüm kurumlar istisnasız yararlanacak. Kilowatt saat başına 1 lira indirimden yararlanmış olacaklar.

Ocak ayındaki konut tüketimlerinin istatistiklerini elde ettik. 210 kw’ya kadar olan hanelerin sayısı toplam hanelerin içinde yüzde 64 oranında çıktı. Geri kalan kısım 210 kw’ı aşmış oldu. 210’u aşanlar 210’a kadar olan dilimde indirimli tarifeden yararlanmış oldu. Ocak ayı elektrik tüketiminin en yoğun olduğu zamanlardır. Şubat ayı verilerine de bakacağız ihtiyaç var mı yok mu değerlendireceğiz. 210 kw diliminde başka bir olanak var mı ona çalışacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.