Kategoriler
Genel

BİNLERCE İŞÇİ ALCAK

Almanya gözünü Türkiye’ye dikti! Binlerce işçi alacak
Almanya’nın havalimanlarında yaşanan personel eksikliğini gidermek amacıyla vatan dışından işçi alacağı duyuruldu.

Almanya, havalimanlarındaki personel sıkıntısını çözüme ulaştırmak amacıyla ülke dışından binlerce işçi getirmeyi planlıyor. Almanya Çalışma Bakanı Hubertus Heil, havalimanlarında bilhassa bagaj işlemlerinde ve emniyet kontrollerinde personel eksikliği yaşandığını belirtirken, hükümetin hedefinin 2 bin ila 3 bin kalifiye personeli Türkiye’den Almanya’ya getirilmesi bulunduğu ileri sürüldü.

Almanya Çalışma Bakanı Hubertus Heil, Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, hükümetin acil gereksinim duyulan personelin vatan dışından geçici vakit amacıyla ülkeye getirilmesine imkân vermeyi planladığını belirtti. Heil, getirilecek işçilere düşük ücretlerin ödenmesini ve sömürüyü e’ngellemek istediklerini ifade ederek, işverenlerinin toplu sözleşmeye göre ücret ödemesi ve makul konutları sağlaması gerekliliğini vurguladı.

Bagaj işlemlerinde görevlendirilecek
Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser de ülke dışından yardımcı işçilerin bagaj işlemlerinde görevlendirilmelerine imkân vermek istediklerini belirterek, emniyet konusu ile ilgili ödün vermeyeceklerinin altını çizdi.

Personelin Türkiye’den getirileceği iddiası
Gazetenin hükümet etraflarına dayandırdığı haberinde, havalimanlarında 2 bin ila 3 bin personel eksiği varbulunduğu aktarılarak, hükümetin hedefinin Türkiye’den kalifiye personelin Almanya’ya getirilmesi bulunduğu ve bunların Temmuz ayından itibaren havalimanlarında birkaç ay amacıyla görevlendirilebileceği ileri sürüldü.

Havalimanında personel eksikliği
Almanya’da bilhassa Kuzey-Ren Vestfalya ilçesinde yaz tatilinin başlamasıyla çoğu havalimanında personel eksikliği nedeniyle uzun kuyruklar oluştu. Çok sayıda uçak seferi iptal edilirken çoğu seferin gecikmesinden ötürü da yolcular gidecekleri yerlere geç ulaştı.

Havalimanlarında bilhassa bagaj işlemlerinde ve emniyet kontrollerinde personel eksikliği yaşanıyor. Bu görevleri üstlenen özel şirketler, Kovid-19 salgınında çalışanların miktarını azaltmıştı. Alman Hava Nakliyeciliği Ekonomisi Birliği (BDL), Federal Çalışma Bakanlığına ülke dışından havalimanlarında çalışacak personelin getirilmesi konusu ile ilgili meşru engelleri kaldırmayı hedefleyen bir öneri sunmuş ve personel ihtiyacını kısa vadede karşılamanın bir yolu olarak vatan dışından işçi alımını göstermişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir