Kategoriler
Genel

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Birleşmiş Milletler’den dünyaya n’ükleer s’ilah uyarısı
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünyada yükselen n’ükleer s’ilahların yayılması r’iski t’ehlikesine karşı uyarılarda bulundu.

BM Genel Kurulu’nda düzenlenen N’ükleer S2ilahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nın gözden geçirilmesine yönelik 10. konferansın açılış konuşmasını yapan Guterres, dünyada yükselen n’ükleer s’ilah t’ehlikesine ilgi çekti.

Guterres, dünyada n’ükleer s’ilahların yayılma t’ehlikelerinin arttığına ve gerilimi azaltmanın önündeki engellerin zayıfladığına v’urgu yaparak, tüm bunların, Orta Doğu ve Kore Yarımadası’ndan Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline kadar n’ükleer nitelikteki k’rizlerin şi’ddetlendiği bir vakitte olduğuna işaret etti.

“Dünyada jeopolitik gerilimler yeni zirvelere ulaşıyor, rekabet iş birliğinin önüne geçiyor, diyaloğun konumunu güvensizlik ve s’ilahsızlanmanın konumunu bölünme alıyor.” ifadelerini kullanan Genel Sekreter, dünyanın şimdi her vaktinden daha çok Yayılmayı Önleme Antlaşması’na gereksinimi olduğunun altını çizdi.

Guterres, “Ülkeler, gezegenimizde yeri olmaması gereken kıyamet günü s’ilahlarını stoklamak ve bu silahlara yüz milyarlarca dolar harcamak amacıyla düzmece emniyet ararken, şu anda dünya genelinde askeri cephaneliklerde aşağı yukarı 13 bin n’ükleer s’ilah bulunuyor.” şeklinde konuştu.

2. Dünya S’avaşı esnasında Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine atılan atom b’ombalarını anımsatan Guterres, “İnsanlık, Hiroşima ve Nagazaki’nin korkunç yangınlarından öğrenilen dersleri unutma t’ehlikesiyle karşı karşıya.” dedi.

Guterres, n’ükleer muhabere r’isklerini azaltacak ve s’ilahsızlanmayı hızlandıracak kolay önlemler bulunması, n’ükleer teknolojinin yalnızca barışçıl tüketiminin teşvik edilerek bunun amacıyla de çok doğrultulu anlaşmaların canlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir